29'uncu Saraybosna Film Festivali'nde ödüller açıklandı

29'uncu Saraybosna Film Festivali'nde ödüller açıklandı
Yayınlanma:
A+ A-
Bu yıl 29'uncusu düzenlenen Saraybosna Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. Dört kategoride toplam 49 filmin yarıştığı festivalde 'En İyi Uzun Metraj Film' dalında ödülü Elene Naveriani imzalı 'Blackbird Blackbird Blackberry' kazandı.

Artı Gerçek - Bosna Hersek'te düzenlenen 29'uncu Saraybosna Film Festivali (SFF) kapsamında, başkent Saraybosna'daki Ulusal Tiyatro binasından gerçekleşen törende, yönetmen Philip Sotnychenko da 'La Palisiada' filmiyle en iyi yönetmen ödülüne layık görüldü.

image-w1280.webp
Blackbird, Blackbird, Blackberry/ Elena Naveriani

11 Ağustos'ta başlayan SFF'de uzun metrajlı film, kısa film, belgesel film ve öğrenci filmleri kategorilerinde toplam 49 film yarıştı.

'En İyi Erkek Oyuncu' ödülünü 'Lost Country' filmindeki rolüyle Jovan Ginic alırken, 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülü ise "Blackbird Blackbird Blackberry" filmindeki rolüyle Ekaterine Chavleishvili'ye verildi.

'En İyi Belgesel' ödülüne yönetmen Nemanja Vojinovic'in 'Bottlemen' eseri layık görüldü ve "En İyi Kısa Belgesel" ödülü de yönetmen Sara Jurincic'in "Valerija" belgeseline verildi.

4mck8phhkkg99rzjpjpfza.webp

Yönetmen Kumjana Novakova 'Silence of Reason' eseriyle 'İnsan Hakları Ödülü'nü, yönetmen Gergo Somogyvari ise 'Fairy Garden' filmiyle 'Jüri Özel Ödülü'nü aldı.

"En İyi Kısa Film" ödülünü "27" filmiyle Flora Anna Buda alırken, "En İyi Öğrenci Filmi" dalında ödülü ise "Falling" filmiyle yönetmen Anna Gyimesi kazandı. Program, ödül törenine katılanların sahnede toplu fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.

9puwz6-bskkmkutrppbxtg.webp

Bosna Hersek'te 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşın ardından kentin yeniden inşasının bir parçası olan ve başkent Saraybosna'yı kültür ve sanatın merkezi haline getirmeyi hedefleyen festivalin konukları arasında dünyaca tanınmış isimler de vardı.

SFF'ye bugüne kadar Robert de Niro'dan Angelina Jolie'ye, Brad Pitt'ten Orlando Bloom'a, Daniel Craig'den John Malkovich'e, Morgan Freeman'dan Nuri Bilge Ceylan'a kadar sinema dünyasının önemli isimleri katıldı. (AA)

Öne Çıkanlar