5 bin yıl önce yemeği tabağında bırakıp kaçmalarının sebebi neydi?

5 bin yıl önce yemeği tabağında bırakıp kaçmalarının sebebi neydi?
Yayınlanma:
A+ A-
8 bin 500 yıl önce insan yaşamına dair bilgilerin elde edildiği Yeşilova/Yassıtepe Höyük kazılarında 8 bin yıllık baltalar, 5 bin yıllık koku ve merhem kabı ile kemikten yapılmış iğneler de bulundu.

Artı Gerçek - Yeşilova Höyüğü Kazı Başkanı Doç. Dr. Zafer Derin, 2022 kazı sezonunda sürdürülen arkeolojik kazılarda bir çok değerli buluntunun yanında hayli ilgi çekici bir başka buluntunun da elde edildiğini belirtti. Bu sıradışı buluntu, içinde yemek artıkları ile bulunan 5 bin yıllık bir kase. Derin, elde edilen kasenin gizemi ile kalmaya aday bir buluntu olduğunu söylüyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Doç. Dr. Zafer Derin, "Olasılıkla bir kuzu, keçi gibi bir küçükbaş hayvandan yapılmış yemeği, felaket veya başka nedenle yiyemeden bıraktıklarını tahmin ediyoruz. Kemiklerinin de yer aldığı artığı, bu kap içinde bulabiliyoruz. Zaten çeşitli bulgulardan da saptadığımız gibi hem hayvansal hem bitkisel gıdalara mutfaklarında yer veriyorlardı ama hayvansal gıdaları, küçükbaş, büyükbaş hayvan gibi hayvanların etlerini de çok sevdiklerini ve yediklerini görebiliyoruz” diyor.

Kasenin, toprak altındaki korunaklı bir alanda bulunduğu için zarar görmediğini de belirterek, "İnsanlar afet anında bulundukları yeri terk edebiliyorlar. Belki de bu son yemekleri olmuş” diye konuşuyor.

Derin, kalıntıları inceleyerek 5 bin yıl önceki gıdalar ve yemek kültürüyle ilgili yeni bilgilere ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor.

2022 kazı sezonunda Yeşilova/Yassıtepe insanlarının özellikle de kadınlarının bakımlı görünmek için çeşitli koku ve merhemler ürettiklerine dair bulgulara da ulaştıklarını belirten Derin, "Kadın her zaman güzelliğine düşkün. Bu anlamda onlar için üretilmiş içine kokuların veya çeşitli merhemlerin konulduğu özel kaplar bulduk. Yine elbiselerin desenlerini neredeyse kabın üzerine işleyerek özel kaplar yapmışlar. Bu her yerde rastlanan bir şey değil, çoğunlukla mezarlarına kadar götürüyorlar. Bizim burada çift bölümlü özel bir kap var. Kemikten iğneler var hatta belki saç tokası olarak kullandıkları iğneler. Bunları da küçükbaş hayvan kemiklerinden yapmışlar” diyor. (Kültür Sanat)

yesilova-hoyuk-kazilarinda-bulunan-kemik-igne.jpg

Öne Çıkanlar