9. Kürt Film Festivali başlıyor

9. Kürt Film Festivali başlıyor
2002'den bu yana Kürt film yapımcılarının buluşma noktası olan Berlin Kürt Film Festivali'nin dokuzuncusu 'kadın direnişi' temasıyla 1-7 Ağustos'ta başlayacak.

9. Kürt Film Festivali 1-7 Ağustos tarihleri arasında Berlin'de yapılacak. Sinema severleri zengin bir film programının beklediği festivalde, Berlin Mitte'deki Babylon ve Kreuzberg'deki Moviemento gibi bir kez daha geleneksel festival sinemaları tercih edilmiş.

Çok sayıda uluslararası film yapımcısının yeni çalışmalarını sunacağı festivalde aynı zamanda izleyicilerle görüş alışverişinde bulunabilecekler. Film programının yanı sıra, Kürt film yapımcılarının güncel konuları, podyum tartışmaları, okumalar ve müzik etkinlikleri de festivalin kapsamında yer alıyor. 

Festival programında toplam 38 uzun metraj, belgesel ve kısa film yer alıyor. Seçilen filmler arasında, Kürt filimlerindeki kadın bakış açılarını görünür kılan filmler tercih edilmiş. Filmlerdeki odak noktalardan biri de adaletsizliğe direnen bakış açısı. Festival tanıtımında, filmlerin savaş ve gelenek arasındaki kendi kendini güçlendirmenin farklı politik ve kültürel gelişmelerini sunmanın amaçlandığı ifade ediliyor.

9. KÜRT FİLM FESTİVALİ'NİN ODAĞINDA KADINLAR VAR

Son yıllarda, Kürt kadınının iç ve dış imajı çarpıcı bir şekilde değişti. Bu sosyal ve politik değişimler filmlerde de ön plana çıkıyor.

Festival açılışı 1 Ağustos'ta Babylon Center'da Eva Husson'ın yönetmenliğini yaptığı Güneşin Kızları (2018) ile yapacak.

Alexandria Bombach'ın çektiği, soykırımdan kurtulanların ve IŞİD'den kaçan Ezîdi kadınların sembolü haline gelen Nobel Ödüllü Nadia Murad'a adadığı film 'On her Schoulders' (2018) festivalin bir diğer dikkat çeken filmi.

Festivalde İranlı-Kürt yönetmen Alireza Mohamadian'ın İran'da hapsedilen hamile bir kadının kavga etme hikayesini anlattığı 'Kurtuluşa Doğru' (2018) ve Kürt film yapımcısı Selim Yıldız'ın Kürtlerin Rojava’daki IŞİD direnişine katılan kardeşi Enes’i arayan annesinin oğlunu bulmak için verdiği arayışa eşlik ettiği belgeseli (2019) yapımı 'In Dialog'da gösterilecek.

Ayrıca Katalan yönetmen Alba Sotorra'nın bir Kürt komutanının portresini ve IŞİD'e karşı direnişi konu edindiği 2018 yapımı belgesel 'Komutan Arian'da gösterilecek filmler arasında yer alıyor.

Festival kapsamında yapılacak olan panellerde kadın savaşçıların filmlerdeki temsili ve IŞİD'in Ezîdi kadınlara karşı uyguladığı cinsel şiddette tartışılacak. Ayrıca özel kültürel mekan olan Ulme35'de yazarlar ve sanatçılar aktüel eserlerini sunacak.

FESTİVAL KÜRT FİLMERİ YAPIMCILARININ BULUŞMA NOKTASI

Mehmet Aktaş başkanlığında Mitosfilm tarafından düzenlenen Festival, 2002'den bu yana Kürt film yapımcıları için dünyanın en önemli buluşma noktası oldu. 1993'de kurulan Berliner Elternverein Yekmal e.V., festivalin çocuk film departmanını Zarok TV ile işbirliği içinde düzenliyor.  9. Kürt Film Festivali, Berlin Kültür Senatosu ve Goethe Enstitüsü Irak tarafından desteklenmektedir. (Haber Merkezi) 
 

Öne Çıkanlar