Adana Altın Koza'da, Kuru Otlar Üstüne'nin özel gösterimi yapıldı

Adana Altın Koza'da, Kuru Otlar Üstüne'nin özel gösterimi yapıldı
Nuri Bilge Ceylan'ın 'Kuru Otlar Üstüne' filminin, 30'uncu Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında yapacağı prömiyer öncesi sanatçıların ve basın mensuplarının katıldığı özel bir gösterimi yapıldı.

Artı Gerçek - Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 30. Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında Nuri Bilge Ceylan'ın Kuru Otlar Üstüne filmi, festivalde yapacağı Türkiye prömiyeri öncesinde, sanatçılar ve gazetecilere yönelik özel gösterimde yaklaşık 150 kişilik bir seyirci grubuyla izlendi.

Seyirciler arasında bulunan yönetmen Reis Çelik, Nuri Bilge Ceylan'ın aslında bir romancı olduğunu söyledi. Ceylan'ın, "romanın görselini yazan ve çeken bir yönetmen" olduğunu ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

"Aynı zamanda Türkiye sinemasının dünyadaki en tanınır birkaç yönetmeninden birisi. O anlamda Nuri'nin Türkiye sinemasına kattığı çok şey var ama onu izleyip de devamlılığını getirmeye yönelik çok aday göremiyorum. Bu, aslında biraz yeni kuşakta sorunlu bir bölüm diye düşünüyorum. Nuri Bilge'ye ulaşmak da zor iş tabii ki. Onu da anlıyorum. Umarım bu sene Oscar'da ilk 5'te artık Nuri'yi görmemiz gerekiyor çünkü sinemada bu kadar iyi roman yazan, dünyada da çok fazla yönetmen yok."

sduoqfutkkukkhnqopf9fw.webp

Başrollerini Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar ve Musab Ekici'nin oynadığı "Kuru Otlar Üstüne", 76. Cannes Film Festivali'nde Merve Dizdar'a "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü kazandırmıştı.

Film ayrıca, Türkiye'yi Oscar Ödülleri'nde temsil etmek üzere "En İyi Uluslararası Film" adayı olarak belirlendi.

BİLET GELİRİ DEPREM BÖLGESİYLE DAYANIŞMAK ÜZERE İHTİYAÇ HARİTASI'NA AKTARILACAK

Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, 6 Şubat'ta depremin yaşandığı bölgelere yardımcı olabilmek amacıyla, ihtiyaç sahiplerini, destek olmak isteyen birey, kurum ve kuruluşlarla buluşturan sosyal bir kooperatif olan 'İhtiyaç Haritası' ile iş birliği yaptı.

y52dwz37fkokg-i9lebs0g.webp

Türkiye prömiyerini Adana'da yapacak olan, yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın Kuru Otlar Üstüne filminin bilet satışından elde edilecek gelir, İhtiyaç Haritası'na aktarılacak.

İhtiyaç Haritası'nın afet bölgesinde kurduğu Hatay Komünite Merkezi başta olmak üzere farklı konteyner kent ve alanlarda çocuklara ve gençlere yönelik kalıcı mekanlar oluşturulup, çeşitli eğitim ve etkinlikler gerçekleştirilecek. Festival, İhtiyaç Haritası desteğiyle proje sayesinde özellikle depremden etkilenen çocukların ve gençlerin psikososyal, bilişsel ve duygusal gelişimine katkı sağlamayı hedefliyor.

Öne Çıkanlar