Ahmet Telli 'Dünya Şiir Günü'nde yargılanacak

Ahmet Telli 'Dünya Şiir Günü'nde yargılanacak
Yayınlanma:
A+ A-
Şair Ahmet Telli, 2015'te bir anma töreninde okuduğu şiir nedeniyle 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan yargılanıyor. Davanın ikinci duruşması Dünya Şiir Günü'nde görülecek.

Artı Gerçek - Şair Ahmet Telli, 2015'te IŞİD’in Kobani’ye gerçekleştirdiği saldırı sonrası, mayına basarak hayatını kaybeden bir genç için okuduğu şiir ve yaptığı kısa bir konuşmadan dolayı yargılanıyor.

Raportare'de yer alan habere göre, Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşması, Dünya Şiir Günü olan 21 Mart 2023 Salı günü saat 11.15’te yapılacak. Şaire destek için sosyal medyada dayanışma kampanyası başlatıldı.

Telli'ye destek için sosyal medyada yapılan çağrıda 'Ahmet Telli'nin Mısralarıyız' ifadesi yer alıyor.

ahmet-telli-icjpg.jpg

ŞİİR, TERÖR PROPAGANDASI SAYILDI

Kobani'de mayına basarak hayatını kaybeden bir genç için yapılan anma toplantısında “Dövüşen Anlatsın” adlı kitabından iki şiir okuyan şair Telli, 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunun 7/2 maddesi gereği “Terör örgütü propagandası” yapmakla suçlanıyor.

Sanat Özgürlüğünü İzleme Platformu’ndan Haluk Kalafat’a konuşan Ahmet Telli, davanın nedeni hakkında şunları söyledi:

“IŞİD’le mücadele için Kobani’ye giden ve bir mayına basarak hayatını kaybeden bir genç için düzenlenen bir toplantıda okuduğum şiir ve birkaç cümlelik konuşma üzerine açıldı dava. Toplantı 2017’de düzenlenmişti. 2020’de dava açıldı. Yurtdışına çıkma yasağı uygulanıyordu. İlk duruşma Ocak ayında görüldü. Bir etkinlik için yurtdışına çıkmam gerekiyordu. Çıkış yasağının iptalini talep ettik, kabul edildi. Yurtdışına çıktım ve geldim, yarın ikinci duruşma var.” (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar