Alman edebiyatının önemli isimlerinden Hans Magnus Enzensberger vefat etti

Alman edebiyatının önemli isimlerinden Hans Magnus Enzensberger vefat etti
Adı Günter Grass, Martin Walser ve Heinrich Böll ile birlikte anılan Hans Magnus Enzensberger 93 yaşında vefat etti.

Artı Gerçek - Şair, yazar ve çevirmen olarak Alman ve dünya edebiyatına yaptığı katkılarla bilinen Hans Magnus Enzensberger, Münih'te 93 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Vefat haberini yazarın yayınevleri Suhrkamp ve Hanser duyurdu.

HANS MAGNUS ENZENSBERGER KİMDİR?

Adı, savaş sonrası Alman edebiyatının önde gelen isimleri Günter Grass, Martin Walser ve Heinrich Böll ile birlikte anılan Enzensberger, 11 Kasım 1929'da Kaufbeuren'de doğdu.

Nürnberg'de büyüyen yazar, edebiyat ve felsefe okuduktan sonra 1957'de ilk şiir kitabı 'Kurtların Savunması' ile adını duyurdu.

Birçok deneme, roman, anekdot ve dramaya da imza atan Enzensberger henüz 33 yaşındayken Georg Büchner ödülünü kazandı. Kazandığı diğer ödüller arasında Heinrich Böll Ödülü, Erich-Maria Remarque Ödülü, Heinrinch Heine ödülü, Sonning ödülü ve Asturias Prensliği İletişim ve Hümanizm ödülü bulunuyor.

Enzensberger'in eserleri Türkçe de dahil 40'tan fazla dile çevrildi.

TransAtlantik Dergisi'nin de kurucusu olan Enzensberger'in Türkçe'ye çevrilen eserleri arasında Titaniğin Batışı, Bütün Şiirlerinden Seçmeler, Körler Alfabesi, Sayı Şeytanı, Ah Avrupa!, Havana Duruşması, Anarşinin Kısa Yazı Buenaventura Durriti'nin Yaşamı ve Ölümü ile İç Savaş Manzaraları yer alıyor.

Öne Çıkanlar