Altın Portakal Film Festivali’nde Çiğdem Mater - Mine Özerden Protestosu

Altın Portakal Film Festivali’nde Çiğdem Mater - Mine Özerden Protestosu
Yayınlanma:
A+ A-
59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Gidiş O Gidiş” filminin yönetmeni Burak Çevik ve “Ayna Ayna” filminin yapımcısı ve senaristi Haşmet Topaloğlu filmlerinin gösterimleri öncesinde Mater ve Özerden'i 'boş sandalye'leri göstererek andılar.

Artı Gerçek - Çevik ve Topaloğlu filmlerinin gösterimleri öncesinde Çiğdem Mater ve Mine Özerden adına boş bırakılan sandalyeleri göstererek özgürlük taleplerini yinelediler.

"Ayna Ayna” filminin yapımcısı ve senaristi Haşmet Topaloğlu, şunları aktardı:

"Filim yapmak, sanatla ilgilenmek, ifade özgürlüğü suç değildir."

"Bu kadar kalabalık bir seyircinin olması mutluluk veriyor. Sağdan sola, soldan sağa bakmak istiyor insan tekrar tekrar. Ancak öyle bakarken de, belki zaten birçoğunuzun günlerdir, aylardır hissettiği eksikliği, burada bulunan iki boş beyaz sandalyeye bakarken bir kez daha hissediyorum. Mine Özerden ve Çiğdem Mater, onlarda bugün burada olsalardı keşke. Onlar gibi şuan haksız yere tutuklu tutulan herkese özgürlük diliyoruz. Filim yapmak, sanatla ilgilenmek, ifade özgürlüğü suç değildir."

92ad0f5f-d1ed-4bc8-b8d6-72191f3c6de6.jpg

"Gidiş O Gidiş” filminin yönetmeni Burak Çevik, şöyle konuştu:

"Suçsuz olarak yargılandılar ve cezaevindeler"

"İki tane sandalye var burada, siz çok fazla göremeyebilirsiniz. Çiğdem Mater ve Mine Özerden. Suçsuz olarak yargılandılar ve cezaevindeler şuanda. Onların yanında olduğumuzu, bu sahne vesilesiyle belirtmek isterim"

Baran Seyhan'dan Kavala sitemi

3e9523c6-3d4b-431b-afed-b4f9a859b16a.jpg

Hara filminin yapımcısı Baran Seyhan 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Osman Kavala'yı andı.

Seyhan, "Bugün 1797'nci günü Osman Kavala'nın ve bugün Kavala'nın 65'inci doğum günü. Festivallerin bu kadar zor yapıldığı bir ortamda dileğimiz Osman Kavala Belgeseli'nin de festival kapsamında gösterilmemesinden yana idi. Ama maalesef her halde program bunun için uygun değildi." diyerek tepkisini dile getirdi.

Konuşmasında konser yasaklarına da değinen Seyhan, "Günümüzde konserlerin, festivallerin yasaklandığı bir süreçten geçiyoruz. Her şeye rağmen bu festivalin ne kadar meşakketle yapıldığını tahmin ediyorum. Festival konusunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı. (Kültür Sanat)

Öne Çıkanlar