Altın Portakal'da sansür krizi: Bakanlıktan sonra, sponsorlar da festivalden çekildi

Altın Portakal'da sansür krizi: Bakanlıktan sonra, sponsorlar da festivalden çekildi
Yayınlanma:
A+ A-
Kanun Hükmü'nün 60'ıncı Antalya Altın Portakal Film Festivali seçkisine geri alınması sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığı festivalden çekilme kararı aldı. Karar sponsor firmaları da etkiledi. Türk Hava Yolları ve Corendon Airlines sponsorluğunu çekti.

Artı Gerçek - 60'ıncı Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin belgesel seçkisinden, "Filmdeki bir kişi hakkında yargı sürecinin devam ettiği" iddiasıyla çıkartılan "Kanun Hükmü" filminin festival yönetiminin kararıyla yeniden seçkiye alınmasının yankıları sürüyor. Bakanlığın ardından festivale sponsor olan firmalar da çekilme kararı aldı.

Çekilme kararı alan sponsorlar arasında Türk Hava Yolları, Corendon Airlines yer aldı. İki büyük sponsorun aldıkları kararın ardından TAV Airports ve Yaşam Hastaneleri’nin alacağı karar da merak konusu oldu.

BAKANLIKLA BİRLİKTE HAREKET ETMEMİZ GEREKİYOR

Gazete Duvar'dan Ceren Deniz'in haberine göre, Corendon Airlines’ın CEO’su Yıldıray Karaer, şirketin Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilme kararını teyit ederek, “Maalesef sponsorluğumuzu geri çekilmek durumunda kalıyoruz. Tartışmalara açık olduğunu düşündüğümüz bir konu. Bakanlıkla birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Bakanlığın çekilmesiyle beraber biz de aynı kararı aldık” dedi.

'ÇÖZÜME ULAŞILMASI UMUDUYLA SÜRECİ TAKİP EDİYORUZ'

Yaşam Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Cemal Özkan, sürecin uzlaşmacı bir şekilde sonuçlanmasını temenni ettiklerini belirterek, “Antalya ve Altın Portakal çok önemli birer marka. Biz sağlığı her şeyin üzerinde tutan bir yaklaşımla Antalya’nın 60 yılına damga vuran bu festivale sağlık sponsoru olduk. Festivalin başlamasına çok az bir süre kaldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin uzlaşmacı bir tutumla bu meseleyi çözüme kavuşturacaklarına inanıyoruz. Çözüme ulaşılması umuduyla süreci takip ediyoruz” dedi.

Öne Çıkanlar