Amed Tiyatro Festivali'nde 'Şano û Dem' semineri

Amed Tiyatro Festivali'nde 'Şano û Dem' semineri
Yayınlanma:
A+ A-
Bu yıl 8.'si düzenlenen Amed Tiyatro Festivali kapsamındaki seminerde Doç. Dr. Süreyya Karacabey, zamanın modern öncesi dönemde ele alınış biçiminden günümüze, değişen hallerine değindi. Etkinlikte Kürtçe tercüme de yapıldı.

Artı Gerçek - Amed Tiyatro Festivali ikinci gününde 'Şano û Dem' başlıklı seminer ile devam etti. Doç. Dr. Süreyya Karacabey'in Amed Şehir Tiyatrosu'nda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, tiyatronun zamanla ilişkisine değinildi.

Yaşadığımız çağdaki türlü politik, ekonomik, sosyal ve kültürel zulmü Benjamin'in tarih meleği metaforu üzerinden açıklayan Karacabey, "Başı gelecekte, bedeni geçmişte, kanatlarını açmış ve şimdiki zamanda taşlaşmış tarih meleği, kanına girilmişlerin intikamı alınmadan nasıl harekete geçebilir, nasıl canlanabilir?" diyerek, Benjamin'in Tarih Üzerine Tezler kitabında sorduğu soruları günümüzün sanatsal üretim alanına taşıdı.

49e47f06-aed7-447d-83c2-b4d683bf0073.jpg

Fotoğraf: Bahar Çuhadar

FESTİVAL KAPSAMINDA BUGÜN İKİ OYUN VAR

Kürtçe tercüme de yapılan seminerde zamanın modern öncesi ve modern hallerine de değinen Karacabey, tiyatroya ve sanata ilgi duyan herkese tavsiye ettiği Tersten Perspektif adlı kitabın izinde perspektif kavramı üzerine konuştu. Perspektifin batılı, modern aklın ürünü olarak yansıtılmasının gerçekleri tam olarak karşılamadığını söyleyen Karacabey, perspektifin zamanı kavrama algısıyla birebir örtüştüğünü vurguladı.

Festival bugün 15.00'te sahnelenecek Ban Theather (Almanya-Hamburg) ve Antract Theather (Belçika) ortak prodüksyonu 'Qesra Balindeyên Xemgîn' ve 20.30'daki (Duhok) - Birdank yapımı 'Rêveberîya Hunera Şanoyê' ile devam ediyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar