Antik Roma kanalizasyonundan Yunan tanrısı heykeli çıktı

Antik Roma kanalizasyonundan Yunan tanrısı heykeli çıktı
Bulgaristan'ın güneybatısında yer alan antik şehir Heraclea Sintica'da kazı yapan arkeologlar bu hafta mermer bir heykel buldu. Çok iyi korunmuş heykelin Antik Yunan tanrılarından Hermes'i tasvir ettiği düşünülüyor.

Artı Gerçek - Bugünkü Bulgaristan'ın güneybatısında, Yunanistan sınırına yakın bir ören yeri olan Heraclea Sintica'da bu hafta antik bir Roma kanalizasyonunda yapılan kazı sırasında beklenmedik bir hazineye rastlandı.

Yunan tanrısı Hermes'i tasvir ettiği düşünülen ve iyi korunmuş olduğu belirtilen mermer heykel, bölgede yapılan kazı çalışmaları sırasında keşfedildi. Yaklaşık 2 metre boyundaki heykel, Bulgaristan'ın güneybatısında, Yunanistan sınırına yakın Heraclea Sintica antik kenti alanında yapılan kazı çalışmaları sırasında keşfedildi.

2252588.jpg
Fotoğraf: Reuters

Çalışmaları yürüten arkeologlar, M.S. 388 yılında meydana gelen bir depremin kenti yerle bir etmesinin ardından heykelin dikkatlice kanalizasyona yerleştirildiğini ve üzerinin toprakla örtüldüğünü, bu sayede heykelin bu zamana kadar zarar görmeden kalabildiğini söylüyorlar.

"Başı korunmuş, heykel çok iyi durumda. Ellerinde birkaç kırık var" diyen kazıya liderlik eden Lyudmil Vagalinski, söz konusu heykelin, Antik Yunan'a ait orijinal bir eserin Roma döneminde yapılmış kopyası olduğunu da sözlerine ekledi.

1313331-1784179539.jpg
Fotoğraf: Reuters

Arkeologlar, Roma İmparatorluğu'nda Hıristiyanlığın resmi din olmasından sonra bile Heraclea Sintica halkının heykeli korumaya çalışmış olabileceği ihtimali üzerinde dururken, öte yandan heykelin kanalizasyona konmasının, eski inanışların sembolik bir reddi olarak da yorumlanabileceğini düşünüyorlar.

Arkeologlar, mermer heykelin hem Heraclea Sintica'da hem de Bulgaristan'da bulunan en iyi durumdaki antik dönem heykellerinden biri olduğunu tahmin ediyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar