Apollon Smintheion Tapınağı çevresinde 2 bin yıllık mezarlar ortaya çıkarılıyor

Yayınlanma:
A+ A-
Çanakkale'de sürdürülen arkeolojik kazılarda, yaklaşık 2 bin yıllık tarihe sahip nekropol (mezarlık) alanı ortaya çıkarılıyor. Kazı Başkan Yardımcısı Koçyiğit, 2 bin yıl öncesine ait birtakım insanların yaşamına ilişkin somut verileri bize sunuyor" dedi.

Artı Gerçek - Çanakkale'ni Ayvacık ilçesinin Gülpınar köyünde bulunan Apollon Smintheion Tapınağı çevresinde sürdürülen arkeolojik kazılarda başkan yardımcılığı görevini yürüten Doç. Dr. Oğuz Koçyiğit, "Nekropol alanındaki mezarların Roma dönemine tarihlendiğini söyleyebiliriz. Kazılar sonrası elimizdeki veriler bunu söylüyor. Bu da yaklaşık olarak 2 bin yıl öncesine ait insanların buradaki yaşamına ilişkin somut veriler sunuyor" dedi.

'ROMA DÖNEMİNDE SAĞLIK MERKEZİNE DÖNÜŞMÜŞ'

Bu seneki kazı çalışmalarında nekropol alanında yeni mezarların keşfedildiğini söyleyen Doç. Dr. Oğuz Koçyiğit, "Nekropol alanı Helenistik dönemden başlayarak, Roma dönemi sonuna kadar gömülerin yapıldığı bir yer. Burada bu yıl için şimdilik birkaç mezar açığa çıkardık ama gelecek zamanlarda mezar sayısı daha da artacak. Apollon Smintheion Kutsal Alanı daha çok Helenistik döneme tarihlenen tapınağıyla biliniyor. Ama biz biliyoruz ki; kutsal alan Roma döneminde özellikle su yapıları ve hamamlarla donatılarak büyümüş, bir sağlık merkezine dönüşmüş." dedi.

095043545-apollon-smintheion-kutsal-alanindaki-kazilarda-2-bin-yillik-mezarlik-gun-yuzune-cikariliyor-4.jpg

SMİNTHEİON'UN YAYILIM ALANINI ANLAMAMIZA YARDIM EDECEK'

DHA'nın haberine göre, Apollon Smintheion Tapınağı çevresinin sadece Helenistik döneme tarihlenen bir nekropol alanı değil, başka amaçlar için Roma döneminde de kutsal alanın kullanıldığını anlatan Koçyiğit, "Bugün için nekropol alanında yaptığımız çalışmalar aynı zamanda Smintheion'un yayılım alanını anlamamıza yardım edecek. Ayrıca gömü çeşitliliği, yaşayan insanların nitelikleri ve kimliklerini tanımamıza fırsat sunacak. Bu anlamda çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz" dedi.

095045947-apollon-smintheion-kutsal-alanindaki-kazilarda-2-bin-yillik-mezarlik-gun-yuzune-cikariliyor-8.jpg

Nekropol alnındaki mezarların Roma dönemine tarihlendiğini belirten Koçyiğit, "Elimizdeki veriler bunu söylüyor. Bu da yaklaşık olarak 2 bin yıl öncesine ait birtakım insanların yaşamına ilişkin somut verileri bize sunuyor, bu anlamda önemli. Burada şimdilik 2 bin yıl öncesine ait antik bir mezarlık alanıyla karşı karşıyayız. Bizim için öncelikli hedeflerden biri de bu mezarlık alanının yayılım alanını belirlemek. Buna ilişkin olarak da hem kazı çalışmalarımız hem de sondajlarımız devam ediyor" diye konuştu. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar