Kapadokya'daki peri bacalarında derin çatlak: Arkeolojik oluşumlar yıkılma tehlikesi altında

Kapadokya'daki peri bacalarında derin çatlak: Arkeolojik oluşumlar yıkılma tehlikesi altında
Yayınlanma:
A+ A-
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, Kapadokya peri bacalarında iş makineleri nedeniyle derin çatlaklar olduğunu açıkladı. “Tarih ve kültür katliamı yapılan bölgede, tahribat büyüyor. Çok sayıda peri bacası, şapel ve manastır yok olmak üzere” dedi.

Artı Gerçek - Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Göreme-Ortahisar arasında hukuksal sürece konu edilen yol nedeniyle Kapadokya'da çok sayıda peri bacası, manastır ve şapelde derin çatlaklar oluştuğunu, birinci derece arkeolojik ve doğal SİT alanının hızla betonlaştırıldığını açıkladı.

UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Kapadokya’da Göreme-Ortahisar arasındaki ağır tonajlı yol nedeniyle oluşan tahribat giderek büyüyor. Mimarlar Odası, arkeolojik oluşumların tehdit altında olduğunu ve çok sayıda peri bacası, manastır ve şapelde derin çatlaklar oluştuğunu aktardı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Birinci derece arkeolojik ve doğal SİT alanı Kapadokya’da yapılan yol nedeniyle Unesco Dünya Mirası zarar görecek demiştik, şimdi yaşanan tahribat, bilimi devre dışı bırakan ‘ben bilirimci’ mantığın yarattığı afettir. Telafisi mümkün olmayan zararlar veriliyor. Yolun kullanımı acilen durdurulmalıdır” diyerek yetkililere çağrıda bulundu.

whatsapp-image-2023-09-18-at-13-30-47.jpeg

'DOĞA, TARİH VE KÜLTÜR KATLİAMI'

“Kapadokya’nın yok edilmesine karşı açtığımız dava süreçleri devam ederken hukuksuz bir şekilde yapılan yol ile Kapadokya’nın değerleri yok ediliyor. Pek çok tahribatla birlikte bu hukuksuz yolunda işleneceği 1/25.000 ölçekli plan değişikliğini de yargıya taşıyoruz” diyen Candan, Kapadokya’da yol yapımı sonrası yaşanan tahribata ve son duruma ilişkin şu bilgileri verdi:

“Kapadokya’da ağır iş makineleriyle tarih ve kültür katliamı yapılan bölgede, tahribat büyüyor. Ortahisar-Göreme yolunun kullanımı ve genişletilmesi nedeniyle çok sayıda peri bacası, şapel ve manastır yok olmak üzere. Temsilcilerimiz bölgede an be an süreci takip ediyor görselliyor. Fotoğraflar ve videolarda pek çok peri bacasında derin çatlakların oluştuğu apaçık görülüyor. Ortahisar-Göreme yolunun Göreme müze yolu kavşağına yakın noktasındaki manastır yerleşkesi içinde yer alan yemekhanede de yeni çatlaklar oluşmuş durumda. Ayrıca, yemekhanenin dışına yazılar yazılarak jeolojik oluşumlara ciddi zararlar verilmiş, yol inşaatı sırasında çevredeki alanlara dökülen ve üzeri toprakla örtülerek gizlenmeye çalışan hafriyat, üzerindeki toprak gidince tekrar görünür olmaya başlamış durumda.

'PERİBACALARININ YIKILMA SÜRECİ HIZLANACAK'

Yol çevresi hızla kirletilmiş, etrafa atılan çöpler, dolu çöp kutularının ise boşaltılmaması Unesco Dünya Miras listesi bir bölgeye yakışmadığı gibi, yetkililerin görevlerini de tam anlamıyla yapmadığını ortaya çıkartıyor. Yol güzergâhındaki kaya birimi volkanik kül, tüfit türü, gevşek malzeme olduğundan, eğimini azaltmak için derine kazı yapılması nedeniyle şevde göçmeler-kaymalar yaşanıyor. Yolun kendisinde de kırılmalar olmuş, şiddetli yağmur yağdığında dökülen hafriyatlar vadilere akıyor, Şev göçmesini önlemek için geriye doğru zeminde sıyrılma işlemi yapıldığından yolun genişliği planlanandan çok daha geniş olacağı çok açık. Dört şeritli olan yolun verdiği tahribatın büyüklüğü ortada. Ağır iş makinalarının yarattığı titreşim, tur otobüsleri ve ağır tonajlı tırlar geçtikçe çatlaklı yapılardaki peribacalarının yıkılma süreci hızlanacaktır. Yol kullanımı acilen durdurulmalıdır.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar