Aslı Erdoğan'a ödül

Aslı Erdoğan'a ödül
Diyarbakır Tabipler Odası, bu yıl düzenledikleri ‘ Barış, Dostluk ve Demokrasi ödülünü' yazar Aslı Erdoğan ve doktor Serdar Kuni'ye verecek.  KÜLTÜR-...

Diyarbakır Tabipler Odası, bu yıl düzenledikleri ‘ Barış, Dostluk ve Demokrasi ödülünü' yazar Aslı Erdoğan ve doktor Serdar Kuni'ye verecek. 

KÜLTÜR- Diyarbakır Tabip Odası 14 Mart Tıp Haftası’nda her yıl verdiği, ‘Barış, Dostluk ve Demokrasi’ ödülü bu yıl kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nde ‘Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği’ nedeniyle hakkında açılan soruşturmada bir süre tutuklu kalan yazar Aslı Erdoğan ile Şırnak’ın Cizre ilçesinde görev yaptığı esnada gözaltına alınıp tutuklanan Dr. Serdar Küni’ye verilecek.

Diyarbakır Tabip Odası Genel Sekreteri Mehmet Şerif Demir, Diyarbakır Tabip Odası olarak 1990’lı yılların çatışma ortamında ‘Barış, Dostluk ve Demokrasi ödüllerini’ vermeye başladıklarını ifade ederek, şöyle dedi:

"Yaşadığımız olağanüstü süreci de göz önüne aldığımızda 90’lı yılların dehşet verici ortamını aratmayan bu koşullarda bu yılki ödülümüzün daha da önem kazandığını düşünüyoruz. Gerekçeli kararı veren jüri üyelerinin tören sırasında açıklayacağı bu yılki ödül sahiplerinin; özgürlük, barış ve demokrasi mücadelesine katkı sağlayan tüm aydınlar, yazarlar adına zor dönemlerde insan hakları mücadelesine güç katan eylemleri ve söylemleri nedeniyle yazar Aslı Erdoğan’a ve insanlık vicdanını yaralayan derin acıların yaşandığı Cizre’de hekimlik mesleğini mesleğin temel değerlerine dayalı olarak sürdüren, hekimlik ve insan hakları değerlerine, halkın sağlık hakkına her koşulda sahip çıkmış ve bu nedenle tutuklanmış Dr. Serdar Küni olması kararlaştırılmıştır. Barış için her türlü çabayı sarf edenlere atfen verilen ödül için yapılacak törende sayın Aslı Erdoğan ve Dr. Serdar Küni’yi temsilen ailesi aramızda olacaktır. Söyleyecek sözü, büyütecek umudu olan, barış ve demokrasi mücadelesinde ‘ben de varım diyen’ herkesi aramızda görmek istiyoruz."

 

Öne Çıkanlar