Atiye dizisinin yapımcısı Güvenatam'ın hapsinin istendiği davada karar

Atiye dizisinin yapımcısı Güvenatam'ın hapsinin istendiği davada karar
Yayınlanma:
A+ A-
"Atiye" dizisinin setinde boyacılık yaparken vefat eden Hasan Karatay'ın ölümüyle ilgili davada karar çıktı. Yapımcı Onur Güvanatam'a verilen hapis cezası para cezasına çevrildi.

Artı Gerçek - "Atiye" dizisinin setinde boyacılık yaparken ölen Hasan Karatay ile ilgili davada yapımcı Onur Güvenatam'a 'taksirle ölüme neden olmak' suçundan verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası 54 bin 600 lira adli para cezasına çevrildi. Davada, sanat yönetmeni Deniz Kobanbay ise beraat etti.

İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık Güvenatam ile avukatı katılırken sanık Kobanbay'ı avukatı Süreyya Yiğitbaşı temsil etti.

AA'nın haberine göre, duruşmada savunma yapan Güvenatam, dizi setindeki dekorasyon ve boya işleriyle ilgisi olmadığını belirterek görevinin dizinin yapımını sağlamak olduğunu söyledi.

Meydana gelen kazada kusuru olmadığını savunan Güvenatam, "Sette neyin nasıl yapıldığına karar veren Deniz Kobanbay'dır. Benim işim senaristler ve yönetmenlerledir. Ben onların işini nasıl yaptığından sorumluyum. Beraatimi talep ederim" diye konuştu.

Sanık Kobanbay'ın ise "taksirle ölüme neden olmak" suçundan beraatine karar verilirken sanık Güvenatam'a daha önce "taksirle ölüme neden olmak" suçundan verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasının 54 bin 600 lira adli para cezasına çevrilmesine hükmetti.

MÜTAALADA NELER YER ALMIŞTI?

Savcının esas hakkındaki mütalaasında, sanık Onur Güvenatam'ın OGM Pictures şirketinin sahibi, Deniz Kobanbay'ın ise film setinde sanat yönetmeni olarak görev aldığı bildirilmişti.

Olay tarihinde, Hasan Karatay'ın Beyoğlu'nda sette boya yaparken 5 Nisan 2019'da üzerinde bulunduğu merdivenden düştüğü, kafasını beton zemine çarptığı ve kaldırıldığı hastanede öldüğü belirtilen mütalaada, olayın raporlara iş kazası olarak geçtiği aktarılmıştı.

Mütalaada, sanıklardan Güvenatam'ın yerine getirmediği önlemlerin önemli olduğu, bu nedenle olayda ihmali bulunduğu belirtilerek, "taksirle ölüme neden olmak" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapsi istenmiş, diğer sanık Kobanbay'ın olayda kusuru tespit edilemediğinden beraati talep edilmişti. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar