Attila İlhan Şiir Ödülü Ömer Erdem'e verildi

Attila İlhan Şiir Ödülü Ömer Erdem'e verildi
Yayınlanma:
A+ A-
Bu yılki Attila ilhan Şiir Ödülü, Ömer Erdem'in Everest Yayınları tarafından yayımlanan 'Güneş Kalır Bir Başına' adlı kitabına verildi.

Mehmet ALTUN


Artı Gerçek - 2022 Yılı Attila ilhan Şiir Ödülü, Ömer Erdem'in Everest Yayınları tarafından 2021 yılında yayımlanan 'Güneş Kalır Bir Başına' adlı kitabına, "Attila İlhan Şiir Ödülü, gelenekle moderni kaynaştıran bütüncül bakışı, titiz dize işçiliği, kendine özgü dili ve hayatla örtüşen canlı imgeleri göz önüne alınarak, 'Güneş Kalır Bir Başına' adlı kitabıyla Ömer Erdem'e verilmiştir." gerekçesiyle açıklandı.

Seçici Kurulu’nda Mehmet Eroğlu, Faruk Şüyün, Seval Şahin ve aileyi temsilen Ali Cem İlhan yer aldığı İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü ise ‘Kanat Koparmaca’ kitabıyla Zekiye Yaldız’ın oldu.

Öte yandan, yapılan açıklamada "İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü kategorisinde bu yıl, ödüle layık eser bulunamamıştır." deniliyor.

İLK ROMAN VAKIF TEŞVİK ÖDÜLÜ, ZEKİYE YALDIZ'A VERİLDİ

İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü, Pankuş Yayınları’ndan çıkan ‘Kanat Koparmaca’ kitabıyla Zekiye Yaldız’ın oldu.

Seçici Kurul, bu kararının gerekçesini, “Anne, kız ilişkilerine, çocukluk ve ilk gençlik yıllarına odaklanarak yer yer kısa, sade duygusal öykülerle bir iç hesaplaşmayı etkileyici dille anlatması nedeniyle değer bulunmuştur" diyerek açıkladı.

Zekiye Yaldız ödüle ilişkin, “Küçük bir kızken gökyüzüne bakıp yazar olduğumu hayal ederdim. Bir gün tesadüfen Attilâ İlhan'ın ‘Yalnızlık’ şiirini okudum ve ‘Yıldızlar, aydınlık fikirler gibi tavanda salkım salkım’ dizesine tutunarak yıldızlara sözcüklerle çıkabileceğim fikrine kapıldım. Bugün Kaptan'ın adına verilen ‘İlk Roman Teşvik Ödülü’nü almak, edebiyat okyanusuna açılan gemiye bilet almak gibi bir duygu...” dedi.

Ödül kazananlara ödülleri 21 Kasım tarihinde Caddebostan Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende takdim edilecek.

Onursal Başkanlığını Doğan Hızlan’ın üstlendiği yarışmanın jürisinde, Metin Celal başkanlığında, A. Ali Ural, Adnan Özer, Tuğrul Tanyol ve aile adına Kerem Alışık’tan bulunuyor. (KÜLTÜR SANAT)

Ömer Erdem Kimdir?

Şair. 21 Ocak 1967, Harmanpınar / Bozkır / Konya doğumlu. A. Can Yakın ve İshak Buhar, N. Yerli, Yusuf Kilkoğlu imzalarını da kullandı. İlköğrenimini Harmanpınar’da, lise öğrenimini Bozkır Lisesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü (1990) mezunu. Aynı bölümde yüksek lisans yaptı. doktora çalışmalarına katıldı. 1992 yılında kameraman olarak TRT İstanbul Televizyonunda göreve başladı. TRT 2, Eğitim- Kültür ve Drama Programlarında yöneticilik yaptı. Aynı kurumda Kültür Dairesi Başkanı oldu. 1997 yılında arkadaşlarıyla birlikte Kaşgar dergisini kurdu ve yönetti (38 sayı).

Eserleri

Dünyaya Sarkıtılan İpler (1996), Mesafesi Kadar İnleyen Rüzgâr (1997), Yitirişler (1998), Yarım Ağaçlar (2001), Evvel (2006), Kireç (2011), Kör (22012), Pas (2015), Azap (2017), İstanbul'a (2019), Yarım Ağaçlar (2019), Güneş Kalır Bir Başına (2021).

Güneş Kalır Bir Başına'da yer alan şiirlerinden tadımlık...

gençlik bir gökkaldıran portakalı
dalıp gidip turuncusuna
yollar dürerdin aşkla sen bir zaman
akdenizden ığdır ovasına değin
karlı dağ titreyişi sıcakta
sarıp sarmalardı kar çiçeği sözcüklerini senin

sevdiklerinin yaşlılığına da erdin
gökte güneş kararmış portakal
ölüm mü o yaklaşan
sanırsın dizlerinin dibine yayılmış bir duman

asıl böyle sevdada kal
incitmesin son üzümün ezilişi ağzında
bir soyulmamış portakal gibi
yuvarlanıp dursun aramızda zaman

(KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar