Bajar'dan Mahsa Jîna Amînî anısına şarkı: Rabe

Bajar'dan Mahsa Jîna Amînî anısına şarkı: Rabe
Yayınlanma:
A+ A-
Bajar müzik grubu, İran'da başörtüsü takmadığı gerekçesiyle katledilen ve ölümünün ardından bütün ülkede protestoların başladığı Mahsa Jîna Amini anısına Kürtçe bir şarkı yaptı.

Arti Gerçek - Bajar Müzik Grubu, İran’ın başkenti Tahran'da 'Ahlak Polisi' olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından 13 Eylül'de ‘İslam kurallarına uygun saçını örtmediği’ gerekçesiyle gözaltına alınıp, ardından da uğradığı yoğun işkenceler sonucu 16 Eylül'de vefat eden Mahsa Jîna Amînî'nin ardından bir şarkı yaptı.

Katledilen Mahsa Jîna Amînî'nin ardında bütün ülkede protesto gösterileri başladı ve hâlâ devam eden protestolarda, İranlı İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı (HRANA)'nın verdiği bilgilere göre bugüne kadar 250'den fazla kişi rejim güçleri tarafından öldürüldü. Öte taraftan binlerce kişinin ise tutuklandığı bildiriliyor. Protestolara birçok ülkeden destek gelmeye devam ediyor.

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu'nun bir projesi olarak bir araya gelen ve Kürtçe, Zazaca ve Türkçe folk rock türlerinde müzik üreten Bajar, Mahsa Amini anısına ‘Rabe’ (Kalk) adıyla bir şarkı yaptı. Şarkının klibinde ise İran'daki protesto görüntüleri derlenerek kullanıldı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar