Boğaziçi Film Festivali yönetimi ödülünü Fincancı'ya ithaf eden Özcan Alper'i hedef aldı

Boğaziçi Film Festivali yönetimi ödülünü Fincancı'ya ithaf eden Özcan Alper'i hedef aldı
Boğaziçi Film Festivali yönetimi, 28 Ekim 2022 tarihindeki ödül töreninde 'En İyi Yönetmen Ödülü'nü alan Özcan Alper'i konuşması nedeniyle kınadı. Alper, ödülü tutuklanan Prof. Dr. Fincancı'ya atamıştı.

Artı Gerçek - Boğaziçi Film Festivali yönetimi, 28 Ekim 2022 tarihindeki ödül töreninde 'En İyi Yönetmen Ödülü'nü alan Özcan Alper'i 'politik gönderme' yaptığı gerekçesiyle kınayan bir açıklama yaptı. Özcan Alper, konuşmasında, ödülünü, geçen günlerde tutuklanan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı'ya ithaf etmişti.

Alper sahnede TTB Başkanı Fincancı'ya atfettiği ödül konuşmasını yaparken, oyuncu Burak Haktanır, "O kadın TSK'ya iftira attı. Kaç gündür bütün PKK sayfaları onu destekliyor" diye seslenmişti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Boğaziçi Film Festivali olarak önceliğimiz; genç ve yetenekli sinemacılara maddi ve manevi destekler oluşturarak yeni imkanlar sağlamaktır. Bu motivasyonla on yıl boyunca herhangi bir ayrım yapmadan, hiç kimseyi ötekileştirmeden katılımcı bir festival olmak için çalıştık.

10. Boğaziçi Film Festivali Kapanış Gecesi ve Ödül Töreni'nde yaşanan istenmeyen olayların ve onaylanması mümkün olmayan siyasi söylemlerin meydana getirdiği etki bir yıllık uzun bir çalışma sonucunda ortaya koyduğumuz programın, filmlerin ve ödüllerin konuşulup tartışılamamasına sebep olmuştur.

Her zaman sanatçıları ve filmleri önceleyen bir festival olarak, ödül törenimizde ödül kazananların politik göndermeleri ve sloganlarını kınıyor, kültür ve sanat hayatımızın sağlıklı bir zeminde yükselmesi temennisinde bulunuyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur." (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar