British Museum'dan hırsızlık krizi sonrası yeni karar: Tüm koleksiyon dijital ortama aktarılacak

British Museum'dan hırsızlık krizi sonrası yeni karar: Tüm koleksiyon dijital ortama aktarılacak
British Museum, çok sayıda eserin depolarından çalınması sonrası başlayan kriz nedeniyle yeni bir karar aldı. Müzenin geçici müdürü Mark Jones, eserlere erişimi güvence altına almak için tüm koleksiyonu dijital ortama açmayı planladıklarını duyurdu.

Artı Gerçek - Koleksiyonunda bulunan yaklaşık 8 milyon eserle dünyanın en önemli müzeleri arasında gösterilen British Museum, depolarındaki yaklaşık 2,000 eserin çalındığının ortaya çıkmasının ardından tüm koleksiyonunu dijital ortama aktarmayı planladığını duyurdu.

Müze, karara ilişkin çarşamba günü yaptığı açıklamada, halkın eserlerin bulunduğu kataloğa erişimini güvence altına alma ihtiyacını gerekçe gösterdi. Geçen ağustos ayında çok sayıda eserinin kaybolduğunu, çalındığını ya da tahrip edildiğini bildiren British Museum, aylardır, kurum içi başarısızlığı açığa vuran ve Müze Direktörü Hartwig Fischer'ın istifasıyla sonuçlanan hırsızlık kriziyle uğraşıyordu.

British Museum'un geçici müdürü Mark Jones yaptığı açıklamada, "Güvenliği arttırmak için adımlar attık ve artık bu tür bir hırsızlığın bir daha asla gerçekleşmeyeceğinden eminiz" dedi.

Jones, eserlerin sadece fiziksel koruma önlemleriyle güvene alınamayacağını vurguladığı açıklamasına şöyle devam etti: "Ancak koleksiyonun güvenliğinin, daha geniş anlamda, sadece her şeyi kilitleyerek sağlanabileceğini varsayamayız ve varsaymamalıyız. Hırsızlıklara verilecek en önemli yanıtın erişimi arttırmak olduğuna inanıyorum."

Duyuru, müze başkanı George Osborne'un, İngiliz parlamentosunun Kültür, Medya ve Spor komitesi tarafından, hırsızlıkların olayının detayları ve tekrarlanmaması için ne gibi adımlar atılması gerektiğine dair sorgulandığı sırada geldi. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar