Diyarbakır'daki tarihi PTT Binası iddiaları meclis gündeminde.. Sezgin Tanrıkulu: Tarihi dokuyu yok etmenin ilk aşaması mı?

Diyarbakır'daki tarihi PTT Binası iddiaları meclis gündeminde.. Sezgin Tanrıkulu: Tarihi dokuyu yok etmenin ilk aşaması mı?
CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın cevaplaması talebiyle, Diyarbakır'daki tarihi PTT binası hakkında soru önergesi hazırladı: Diyarbakır'ın tarihi dokusunu yok etmenin ilk aşaması mıdır?

Artı Gerçek - CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır'ın Sur İlçesinde bulunan tarihi PTT binasının kafeterya işletmesi olarak kiralandığı iddialarını Meclis'e taşıdı. Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'a "1. Derece taşınmaz kültür varlığının, Diyarbakır'da yüzlerce kafeterya işletmesi mevcut iken, kafeterya veya restorana dönüştürülmesi kararı Diyarbakır'ın tarihi dokusunu ve Osmanlı Devleti'nin izlerini yok etmenin ilk aşaması mıdır" diye sordu.

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "iddialar gerçeği yansıtıyor ise tarihi PTT Binası hangi firma ya da firmalara, hangi tutarda ve hangi süreyle kiralandı veya kiralanması planlanmakta?" sorularını yöneltti.

Tanrıkulu'nun, Cevdet Yılmaz'a yönelttiği diğer sorular şöyle;

Kiralama süreci hangi kurum tarafından yürütülmüştür veya yürütülmektedir?

“Tarihi binanın kiralanması kararı verilmiş ise, söz konusu karar hangi bürokratların imzalarıyla gerçekleşmiştir?

sezgin-tanrikulundan-kamu-451-2-41-jpg.webp
CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu

'OSMANLI DEVLETİ'NİN İZLERİNİ YOK ETMENİN İLK AŞAMASI MI?'

Tanrıkulu, soru önergesinde ayrıca şu konuları gündeme taşıdı:

"Diyarbakır’ın bilinen en eski ve kesin tarihi belli olmamakla birlikte 1535 tarihinde Kanuni Sultan Süleyman’ın Diyarbakır’ a yaptığı ziyaretin ardından isale hattı olan iki masura hamravat suyu olarak kaydedilmiş 1. Derece taşınmaz kültür varlığının, Diyarbakır’da yüzlerce kafeterya işletmesi mevcut iken, kafeterya veya restorana dönüştürülmesi kararı Diyarbakır’ın tarihi dokusunu ve Osmanlı Devleti’nin izlerini yok etmenin ilk aşaması mıdır?"

"Diyarbakır Suriçi Balıkçılarbaşındaki tarihi PTT binasının ticari bir işletmeye dönüştürülmesi yerine, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Güzel Sanatlar Akademisi veya robot mekaniğinin kurucusu Diyarbakırlı ilim adamı El Cezeri’nin adına yakışır Bilim Merkezi olarak kentin sanat, bilim geçmişini geleceğe taşıyan bir kurumsal yapıya dönüştürülmesi neden planlanmamıştır?"

'İDDİALAR İLE İLGİLİ KAMUOYUNA AÇIKLAMA YAPILACAK MI?'

Tanrıkulu, alınmış herhangi bir kararın olup olmadığını ve eğer alınan bir karar varsa kamuoyuna bir açıklama yapılmasını talep ederek bu sorularını iletti:

"Diyarbakır’ın ve dolayısıyla ülkemizin tarihsel, kültürel yapılarından olan tarihi PTT Binası’nın ticari bir işletmeye dönüştürülmesine yönelik alınmış/alınacak karar ya da kararlar ve yapılmış veya yapılacak sözleşme, sözleşmeler acilen iptal edilecek midir?"

"Diyarbakır Surları, Suriçi ve Hevsel Bahçeleri ile birlikte 2015 Temmuzundan bu yana dokuz yıldır UNESCO’nun Tarihsel ve Kültürel Miras kalıcı listesinde yer alıyor. Bu sebeple böylesine kent için çok önemli tescilli bir tarihi ve kültürel miras simgesi anıt mekanın amaç dışı kullanımı için tahsis edildiği iddiası doğru mudur? Anılan iddialar ile ilgili kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır?"

Öne Çıkanlar