Civan Canova'nın vasiyeti olan kişisel sergisi 'Damlalar' ziyarete açıldı

Civan Canova'nın vasiyeti olan kişisel sergisi 'Damlalar' ziyarete açıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Sanatçı Civan Canova'nın, bazıları aile koleksiyonuna ait yağlı boya eserleri Ortaköy Kethuda Hamamı'nda ziyarete açılıyor. Damlalar ismiyle açılan sergide Canova imzalı yaklaşık 60 tablo bulunuyor.

Artı Gerçek - Rol aldığı tiyatro oyunları, filmler ve televizyon dizileriyle tanınan oyuncu Civan Canova'nın, geçen yıl geçirdiği rahatsızlıktan önce kendi yağlı boya eserlerinden hazırladığı bir seçkiyle organize ettiği sergiyi, sanatçının vefatından sonra ailesi gerçekleştirdi.

Geçen yıl vefat eden Canova'nın yeğeni Ozan Saltuk, sanatçının vasiyeti üzerine düzenlenen serginin açılış konuşmasında, "Sergiyi çok büyük heyecanla bekliyordu. Hatta rahatsızlandığında bile hastane odasında sürekli bu işle meşguldü. Biz de onun son dileği olan bu sergiyi gerçekleştirmek istedik." dedi.

HAYATINI VE TÜRKİYE'NİN YAKIN GEÇMİŞİNİ TUVALE AKTARDI

Canova'nın İstanbul ve Ankara temalı tablolarının yanı sıra sanatçının, hafızasında damıttıklarını hayal gücü ile birleştirip resmettiğini söyleyen Saltuk, "Resimlerinde gerçekleri, kendi anılarına göre ve kendi hatırlamak istediği şekliyle resmediyor. Ziyaretçilerimiz bu sergide içerik olarak dayımın hayatına ve Türkiye'nin yakın geçmişine dair tarih parçalarının tuvale aktarılmış halini görebilir." ifadesini kullandı.

Serginin açılmasında Canova'nın ailesinin yanı sıra birçok kişinin emeğinin bulunduğunu vurgulayan Saltuk şunları kaydetti:

"Ziyaretçilere unutamayacakları bir sergi deneyimi yaşatmayı başaracağımızı umuyoruz. Her gelen kişi, Civan Canova'nın ruhundan bir parça görme fırsatı bulacak. Evinden getirdiğimiz çalışma odası, fırçaları, tuvalleri, koltuğu, kısacası onun hayatının parçaları burada. Gelen herkese dayımı az da olsa tanıtma şansı yakalayabildiğimiz için çok mutluyum."

"Damlalar" sergisi 1 Eylül'e kadar 10.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

CİVAN CANOVA KİMDİR?

Tam adı Ahmet Civan Canova olan tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, 28 Haziran 1955'te Ankara'da dünyaya geldi. Devlet Tiyatrosu oyunculuğuna 1979'da başlayan Canova, 1990'lı yıllardan itibaren yazdığı tiyatro oyunları ile ödüller aldı.

Birçok dizi ve filmde yer alan sanatçı, 2006'da "Eve Dönüş" filmindeki işkenceci polis rolü ile Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü, 2011'de de "Ölüleri Gömün" oyunundaki rolü ile Afife Tiyatro Ödülleri Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Ödülü'nü kazandı. Usta oyuncu, tedavi gördüğü hastanede 67 yaşındayken 20 Ağustos 2022'de vefat etti. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar