Ciwan Haco, Avrupa'daki Kürtleri eleştirdi: Esas meseleye odaklanmalılar

Ciwan Haco, Avrupa'daki Kürtleri eleştirdi: Esas meseleye odaklanmalılar
Kürtçe müziğin önde gelen seslerinden Ciwan Haco, kendisi gibi Avrupa'da yaşayan Kürtleri eleştirdi. Kürtlerin siyaseti önemsediklerini ama kültürel alanda ilerleyemediklerini savunan Haco, "Kürtler partizanlığı bırakıp esas meseleye odaklanmalı" dedi.

Artı Gerçek - Kürtçe müziği, pop, rock ve caz gibi batılı müzik türleriyle harmanlayarak Kürt müziğinde özgün bir yer edinen sanatçı Ciwan Haco Avrupa'da yaşayan Kürtleri kendi kültürlerine sahip çıkmadıklarını öne sürerek eleştirdi.

'AVRUPA'DAKİ KÜRTLER KÜLTÜREL KONULARDA İLERLEYEMEDİLER'

Avrupa'daki Kürtlerin siyasal alana çok odaklandıklarını ancak kültürel konularda kendilerini geliştiremediklerin söyleyen Haco, "Avrupa’daki Kürtler siyaset gecelerini düzenliyorlar. Bu da önemli elbette. Ancak kültürel konularda ilerleyemediler."

'YERLER YIKIK, MİKROFONLAR BOZUK... KÜRTLERİN BUNU SORGULAMALARI GEREKİYOR'

Bugün Avrupa’da 3 milyon Kürt var. Kürt kültürü için daha iyi çalışmalar yapabilirlerdi" diyen Haco şöyle devam etti:

"Bu yüzden Türklerin, Arapların ve Farsların konserlerine gidiyorlar. Kendi milletine güzel bir yer sunamadılar. Yerler yıkık, mikrofonlar bozuk, çoluk çocuk… bu yüzden bizim konserlere gelmiyorlar. Kürtlerin bunu kendilerine sormaları gerekiyor. Maalesef en derin yaramız, particilik. Kürtler partizanlığı bırakıp esas meseleye odaklanmalı."

(KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar