Coppola imzalı Megalopolis'ten ilk görsel: Senaryoyu 300 kez yeniden yazdı

Coppola imzalı Megalopolis'ten ilk görsel: Senaryoyu 300 kez yeniden yazdı
Francis Ford Coppola'nın dünya prömiyerini 77. Cannes Film Festivali'nin Ana Yarışma bölümünde yapacak yeni filmi Megapolis'ten ilk görsel yayınlandı. Filmin yaratıcı sürecini anlatan Coppola, senaryoyu 300 kez yeniden yazdığını söyledi.

Artı Gerçek - Dünya sinemasının modern klasiklerinden 'Baba' (Godfather) serisinin yönetmeni Francis Ford Coppola'nın Magalopolis filminden ilk görsel yayınlandı, Coppola, 'Megapolis'in yaratıcı süreci hakkında da açıklama yaptı.

FİLMİ FİNANASE ETMEK İÇİN ŞARAPHANESİNİ SATTI

Hazırlığı uzun yıllardır süren, Coppola'nın "tutku projesi" olarak adlandırılan 120 milyon dolar bütçeli filmden ilk kare yayınlandı.

Yönetmenin kendi bütçesiyle çektiği film, dünya prömiyerini Cannes'da yapacak. 85 yaşındaki sinemacı, Megalopolis'i finanse etmek için Kuzey Kaliforniya'daki şaraphane arazisinin bir bölümünü sattığını söyledi.

'Dünyalar Savaşı' ve 'Zaman Makinesi' gibi filmleriyle tanınan bilim kurgu yazarı H.G. Wells'in 'Things to Come' (Gelecek Şeyler) kitabından esinlenen epik filmi, felaketle sonuçlanan bir yıkımın ardından New York benzeri bir metropolde geçiyor. Çöküşe geçen metropolün yeniden inşasını konu alan film, idealist mimar Cesar Catilina ve yozlaşmış Belediye Başkanı Frank Cicero'nun çarpışmasını anlatıyor.

1287931-1854761478.jpg(Megapolis'ten ilk görsel)

'YENİ ROMA'NIN İNŞASI'

Megalopolis'ten gelen ilk resmi görüntüde mimar Catilina'yı canlandıran Adam Driver, Yeni Roma Şehri'nin inşasına bakıyor.

Filmin oyuncu kadrosunda Adam Driver ve Nathalie Emmanuel'in yanı sıra Giancarlo Esposito, Jon Voight, Laurence Fishburne, Shia LaBeouf, Talia Shire, Jason Schwartzman, Aubrey Plaza, Chloe Fineman, Dustin Hoffman ve D.B. Sweeney gibi yıldız oyuncular rol alıyor.

'PROJE ÜSTÜNDE 40 YILDIR ÇALIŞMIYORUM'

Senaryo üzerinde çalışmaya 1980'lerde başladığına dair iddiaları da yalanlayan usta yönetmen, "Bu senaryo üzerinde, sık sık yazıldığı gibi 40 yıldır çalışmıyordum. Daha ziyade gelecekteki bir senaryo için ilginç bulduğum şeylerin, siyasi karikatür örneklerinin ya da farklı tarihi konuların notlarını ve kupürlerini topluyordum. Nihayetinde, uzun bir sürenin ardından, bir Roma destanı fikrinde karar kıldım. Daha sonra da modern Amerika'da geçen bir Roma destanı...

'TÜM YOLLAR ROMA'YA ÇIKAR YAZDIM'

Yönetmen, "bir keresinde 130 boş sayfayı önüne aldığını" söyleyerek İlk sayfasına cesurca 'Francis Ford Coppola'nın Megalopolis'i' ve onun altına da 'Tüm yollar Roma'ya çıkar' diye yazdığımı hatırlıyorum" dedi. Coppola ayrıca, mevcut senaryo üzerinde defalarca çalıştığını, 300 kez yeniden yazdığını söyledi.

Coppola, senaryo yazımı sırasındaki yaratıocı süreci de şöyle anlattı:

"Sayfalar boş değilmiş gibi davrandım. Elimde tarttım, böylece bir gün nasıl hissedeceğimi hayal edebildim ve bir gün var olabileceğine inandım. Daha sonra, elimde bir taslak olduğunda, her yeniden yazışta daha iyi olacağını umdum. (Kaynak; Independent Türkçe, Vanity Fair, Kültür Sanat)

Öne Çıkanlar