'Denize Düşler' sergisi CKM'de açıldı

'Denize Düşler' sergisi CKM'de açıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Ressam Yasemin Kalyoncu’nun “Denize Düşler” sergisi, Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde (CKM) önceki gün sanatseverlerin katılımıyla düzenlenen bir kokteylle açıldı.

Artı Gerçek - Ressam Yasemin Kalyoncu’nun “Denize Düşler” sergisi, Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde (CKM)'de yoğun bir katılımla açıldı. Kalyoncu’nun, kadın figürlerini ışık, renk, biçim, form ve gölgeyle mekânsal ilişki kurgulayarak ortaya çıkardığı eserleri, 8 Aralık’a dek Ankara CKM’de ziyaret edilebilecek.

kapak-040119.jpg

Trabzon doğumlu sanatçı 1995 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümünden mezun oldu. 2000 yılında K.T.Ü Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Farklı şehirlerde görev yaptıktan sonra 2009 yılı itibariyle tekrar Trabzon’a döndü. Çalışmalarına ve derslerine kendi atölyesinde devam etmektedir.

133139747-whatsapp-image-2022-11-25-at-13-23-46.jpeg

Sanatçı bir röportajında kendini şöyle tanımlar: “Tamamen içsel, resimlerimi yaparken öyle karışık planlar yapmıyorum ne hissediyorsam hissettiğim duyguların renklerini seçiyorum. Renklerimin kroması çok yüksek değildir. Daha pastel ağırlıklı bir paletim var diye bilirim. Bir mesaj vermek gibi bir kaygım yok, hissediyorum, çiziyorum ve boyuyorum. Tabiki bu süreç içersindi bilgi birikimlerim yaşanmışlıklar, hayaller ve özlemlerde yerini alıyordur.”

Cumhuriyet'ten Güven Baykan'ın haberine göre, figür ağırlıklı çalışan sanatçın elinden eskiz defteri hiç düşmez, çizimlerini yaparken belki bir şiir veya öykü üşüşür sayfalarına. Resim kadar edebiyat ve müzik yaşamının hep içindedir. Simonides’in söylediği gibi “Resim sessiz şiirdir, şiir ise konuşan resimdir.”

Yasemin Kalyoncu, kadın figürlerini dahil ettiği resimlerinde, renk, biçim, form ve ışık gölgeyle mekânsal ilişkileri kurgularken, ruhsal dönüşümüyle ilgili izleyiciyle bağ kurmaya çalışmakta, arka planda izleyicinin hazır bulunuşluğuna göre izleyicinin de resimle bir ilişki kurabilmesini sağlamaktadır. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar