Disney'in animasyon filmi Strange World, Türkiye'de yayınlanmayacak

Disney'in animasyon filmi Strange World, Türkiye'de yayınlanmayacak
Yayınlanma:
A+ A-
Disney'in yeni animasyon filmi Strange World, içerdiği LGBTIQ+ ögeler nedeniyle Türkiye dahil 20 ülkede yayınlanmayacak.

Artı Gerçek- Disney, LGBTQ+ içeriklerin çıkarılmasının isteneceği Orta Doğu, Çin, Pakistan ve Türkiye’nin içinde yer aldığı 20 ülkeye filmi göndermeme kararı aldı.

Filmin merkezindeki Clade ailesinin bir üyesi olan Ethan Clade’in eşcinsel olması nedeniyle film, Türkiye başta olmak üzere tüm orta doğu ülkeleri, Endonezya, Çin, Pakistan, Vietnam, Tanzanya, Uganda, Kenya, Nijerya, Gana, Maldivler, Nepal ve Bangladeş’te yayınlanmayacak.

Webtekno'da yer alan habere göre, LGBTIQ+ ögeler nedeniyle filmin kırpılmasının talep edileceği düşünülen ülkelerde filmi gösterimden kaldıran Disney, ayrıca Ukrayna ile yaşanan savaş nedeniyle ambargo koyulan Rusya’da da filmin yayınlamayacağını açıkladı.

5226a591b3899807527cc1af1b362e4086b073a4.jpeg

"Live Action" yani gerçek oyuncuların ekranda göründüğü filmlerde LGBTIQ+ içerik olması durumunda filmlerin yaş sınırı değiştirilip sansürsüz bir şekilde yayınlanırken animasyon filmlerde ise genellikle bu sahnelerin kesilmesi ya da değiştirilmesi isteniyor.

'HİKAYELERİ ORJİNAL ŞEKİLLERİYLE SUNMAK İSTİYORUZ'

Filmin konusu her ne kadar bir ailenin macerası olsa da filmin bazı kısımlarında Ethan’ın hoşlandığı çocuk hakkında konuşması nedeniyle filmi gösterime sunmayacaklarını duyuran Disney yetkilileri, “Hizmet sunduğumuz ülkelerde anlatmak istediğimiz hikayeleri orijinal şekilleriyle sunmak istiyoruz. Her ülke için filmleri değiştirmek ya da kesmek adaletsiz olacağı için bazı içerikleri bazı ülkelerde gösterime sokamıyoruz” dedi.

Bu karardan önce 100 milyon doların üzerinde gişe bekleyen filmin beklentileri ise 21 ila 29 milyon dolara düştü. Geçtiğimiz yıl ünlü yönetmen Steven Spielberg’ün müzikal filmi “Batı Yakası’nın Hikayesi”, Netflix’in yeni filmi “Şimdiki Aklım Olsaydı” ve Disney’in animasyonu Luca da Türkiye'de yasaklanmıştı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar