Evrim teorisine katkı sağlayan 'Kuş Adam'ın kitabı satışa çıkıyor: Değeri 2 milyon sterlin

Evrim teorisine katkı sağlayan 'Kuş Adam'ın kitabı satışa çıkıyor: Değeri 2 milyon sterlin
Charles Darwin'in evrim teorisine de katkıda bulunduğu iddia edilen 'Kuş Adam' lakaplı İngiliz tarihçi John Gould'un çalışmalarından ilhamla tasarlanan nadir kuş illüstrasyonları seti, Londra'da bir kitap fuarında 2 milyon sterline satışa çıkıyor.

Artı Gerçek - 19. yüzyıl Londra'sının aranan tarihçilerinden 'Kuş Adam' lakaplı John Gould'un dünyayı dolaşarak bulabildiği ve birçoğu daha önce hiç görülmemiş kuş türlerini belgeleyip katalogladığı bir dizi eskizinden ilham alınarak resmedilen kuş illüstrasyonları seti, 2 milyon sterlin etiketle Londra'daki bir nadir kitap fuarında sergilenecek.

O tarihte Zooloji Derneği'nin resmi "kuş doldurucusu" olarak atanan Gould, Charles Darwin'in 1836 yılında HMS Beagle ile yaptığı keşif gezisinin ardından İngiltere'ye getirdiği örnekleri de bu sete dahil etmişti.

Nadir eserler satış noktası Peter Harrington'ın sahibi Pom Harrington, 16-19 Mayıs tarihleri arasında Londra'daki Saatchi Gallery'de gerçekleşecek fuarda sergilenecek eser için, folyoların tam setinin bir koleksiyonda bulunmasının "neredeyse duyulmamış" bir şey olduğunu söyledi.

Harrington "Bu tür eksiksiz koleksiyonların, özellikle de Zaehnsdorf gibi seçkin Londralı ciltçiler tarafından muhteşem ve muntazam bir şekilde ciltlenmiş olanların azlığı, bu istisnai setin önemli piyasa değerini artırıyor" dedi.

'SANATÇILAR, KUŞLARIN TASARIMINI GOULD'UN DEHASINA BORÇLU'

"Tabaklardaki kuşların tasarımı ve doğal düzenlemesi John Gould'un dehasına borçludur" diyen Harrington, 'Kuş Adam'ın dehasıyla ilgili şunları söyledi:

"Gould hiçbir zaman bu levhaların sanatçısı olduğunu iddia etmese de, defalarca yaptığı 'kaba taslak çizimlerden' bahsetmiş ve sanatçılarının, örneklere referansla, bitmiş çizimleri boyadıklarını yazmıştır" dedi.

DARWİN'İN EVRİM TEORİSİNE KATKI SAĞLADI

The Guardian'ın haberine göre, Gould'un kuşlar üzerine yaptığı çalışmaların Darwin'in evrim teorileri üzerinde etkili olduğu söyleniyor. Gould'un biyografi yazarı Gordon Sauer, "Oxford Dictionary of National Biography'de" (Ulusal Biyografi Oxford Sözlüğü) Gould'un Darwin'in "Zoology of the Voyage of HMS Beagle" kitabının "kuş" cildine katkıda bulunduğunu yazıyor.

Sauer ayrıca, Ocak 1837'de Gould'un, Galápagos Adaları'ndan gelen ve Darwin'in 'karatavuk, ötleğen, çalıkuşu ve ispinoz' olarak düşündüğü 12 kuş türünden oluşan bir grubu, gagalarında ve boyutlarında farklılıklar olsa da tek bir ispinoz ailesi olarak telaffuz etmesi ve buna kitabında yer vermesini "Darwin'in ada türleşmesi teorisine ulaşmasını sağlayan çok önemli bir kanıttı." diye yorumluyor.

Tek tip ciltli kitap seti, 1881 yılında 76 yaşında ölen Gould'un 1838 yılında seyahat ettiği Avustralya'nın memelileri üzerine ciltleri de içeriyor.

'KUŞ ADAM' LAKAPLI JOHN GOULD HAKKINDA

Gould 1804 yılında Lyme Regis, Birleşik Krallık'a bağlı Dorset kontluğunda doğdu. Bir bahçıvanın oğlu olan Gould, 20'li yaşlarında Londra'da tahnitçilik işi yaptı. Resimli kuş kataloğunu oluştururken, Himalayalar'dan Zooloji Derneği'nin müzesine gelen ve çoğu daha önce keşfedilmemiş türlerden oluşan bir kuş koleksiyonundan esinlendiği düşünülüyor. Aynı dönemde şair ve sanatçı Edward Lear papağanlar üzerine resimli bir kitap yayınladı ve bu kitap 1830'larda son derece popüler oldu.

Gould, notlarından ve eskizlerinden çalışmak üzere önce eşi Elizabeth Gould'u, ardından Lear'ı ve Henry Constantine Richter, William Matthew Hart ve Joseph Wolf'un da aralarında bulunduğu bir dizi sanatçıyı da bu alanda istihdam etti. (Kaynak)

Öne Çıkanlar