Fatih Akın ve Diane Kruger yeniden aynı projede

Fatih Akın ve Diane Kruger yeniden aynı projede
Fatih Akın'ın Amrum filminin çekimleri Hamburg'da başladı. Altın Palmiye ödüllü Diane Kruger 'In the Fade'in ardından, yeni filminde de Akın'la çalışıyor. Amrum adını taşıyan yapım, eylülde Almanya'da gösterime girecek.

Artı Gerçek - İkinci Dünya Savaşı'nın son günlerinde, Kuzey Almanya'nın kırsal kesimindeki Amrum Adası'nda küçük bir köyde yaşayan bir aileyi konu alan yeni Fatih Akın filminin hazırlıkları başladı.

2017'de Cannes'da Fatih Akın imzalı 'In the Fade' ile En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Hollywood yıldızı Diane Kruger, bu filmde de Akın'la birlikte çalışıyor.

Akın'ın 'In the Fade' filminin ortak senaristlerinden Alman yazar ve yönetmen Hark Bohm'un, kendi çocukluk anılarına dayanan filmi başlangıçta kendisi çekmeyi planlasa da daha sonra dizginleri senaryosunu birlikte yazdığı Akın'a devretmeye karar verdiği öğrenilmişti.

AKIN VE KRUGER, BİR DİZİ PROJESİ İÇİN DE HAZIRLIKLARA BAŞLADI

Kruger ve Akın, Alman sinema efsanesi Marlene Dietrich'in hayatını konu alan bir mini dizi projesi üzerinde de birlikte çalışmaya başlamışlardı. Dizi projesi Ekim 2022'de duyurulmuştu.

Film, 12 yaşındaki Nanning (Jasper Billerbeck) ve en iyi arkadaşı Hermann'ın (Kian Köppke) reşit olma hikâyesini anlatıyor. 'When Will It Be Again Like It Never Was Before' filmiyle tanınan Laura Tonkei Nanning'in annesi Hille Hagener'i canlandırıyor.

CENNETTEN KOVULANA KADAR...

Kruger ise bir çiftçinin karısı olan Tessa Bendixen'e hayat veriyor. Matthias Schweighöfer (Oppenheimer), Detlev Buck (Same Same But Different) ve Lars Jessen de kadroda yer alırken, Bohm "deniz kenarındaki yaşlı adam" olarak yardımcı bir rol oynuyor.

Akın, "Bir Hark Bohm filmi olarak başlayan Amrum, şimdi benim on ikinci uzun metrajlı filmim ve olağanüstü bir görevim oldu. Amrum, İkinci Dünya Savaşı'nın son haftasında ailesinin karanlık sırrını her gün biraz daha açığa çıkaran genç Nanning'in, cennetten kovulana kadar süren yolculuğunu anlatıyor," dedi.

KRUGER, CANNES'A CRONENBERG FİLMİYLE DÖNÜYOR

Akın'ın Bombero International şirketi filmin yapımcılığını Warner Bros. Germany ve Rialto Film ile birlikte üstleniyor. Warners, filmi önümüzdeki eylül ayında Almanya sinemalarında gösterime sokacak. Beta Cinema filmin uluslararası satış haklarını aldı ve Amrum'u önümüzdeki ay Cannes Film Pazarı'nda alıcılarla buluşturacak. Kruger, bu yıl Cannes'a David Cronenberg'in korku gerilim filmi The Shrouds'la da dahil olacak.

Akın, 2004 yılında Duvara Karşı ile Berlin'de Altın Ayı ödülünü kazandı ve 'Yaşamın Kıyısında' (The (2007) ile Cannes'da 'En İyi Senaryo' ödülünü aldı. Filmografisinde Almanya'da gişe rekorları kıran Soul Kitchen (2009) ve Rheingold (2022) da yer alıyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar