'Floral Düşler' sergisi Saint Benoît Kilisesi’nde

'Floral Düşler' sergisi Saint Benoît Kilisesi’nde
Yayınlanma:
A+ A-
Bu yıl beşincisi gerçekleşen 212 Photography Istanbul kapsamında yer alan Floral Düşler sergisi Saint Benoît Lisesi içindeki Saint Benoît Kilisesi'nde yer alıyor. Sergi 16 Ekim'e dek görülebilir.

Artı Gerçek - Karaköy Kemeraltı caddesinin tramvay çanlı, korna gürültülü ve çokdilli uğultusundan çıkıp, çiçek fotoğrafları, videoları ve enstalasyonlarıyla dolu mistik bir ortama, Saint Benoît Kilisesi içindeki 'Floral Düşler' sergisine, girince gündelik hayatın asık suratlı telaşını bir süreliğine de olsa dışarıda bırakmanın sevinci kaplıyor insanın içini.

Ve aklından "Serginin kendisi mi güzel yoksa ona ev sahipliği yapan bu kilisenin atmosferi, içine giren her şeyi ve herkesi güzelleştiriyor olabilir mi?" sorusu geçiyor tabii...

Her şey birbiriyle bağlantılı...

Hem çiçeklerden başka, yerde, toprakta, oldukları halde göksel olanı bu kadar alçakgönüllü bir güzellikle temsil eden başka ne var ki?

STEINKAMP'IN VİDEO YERLEŞTİRMESİ HİPNOTİK ETKİ YARATIYOR

Mekana girince hemen sağda altın çiçeğinden yapılmış bir yerleştirme karşılıyor ziyaretçileri. Mekanın tam ortasında, Apsis'in önündeyse Amerikalı enstalasyon sanatçısı Jennifer Steinkamp'ın video işi yer alıyor. Doğanın büyüklüğünü ve gücünü yansıtan eseri ziyaretçilerde hipnotik etki yaratıyor. Bu eserin tam karşısına geçip bir süre izlemenizi ve renklerin geçişkenliğinden ilham alarak sinestetik bir deneyim yaşamanızı öneririz.

Jo Malone'un Şakayık kokulu mumlarıyla kokulandırılan ve insanı 'biraz durup güzel şeylere bakma ve onlar hakkında düşünme'ye davet eden bu büyülü atmosferde kendinizi çiçeklerle kaplı bir düş bahçesinde gezer gibi hissedeceksiniz.

Ayrıca program kapsamında 13 Ekim saat 18.00'de Barış Ergün konseri de St. Benoît Kilisesi’nde gerçekleşecek, ücretsiz olarak izleyebilirsiniz. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar