Geleneksel Ahlat taş işçiliği, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne alındı

Geleneksel Ahlat taş işçiliği, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne alındı
Geleneksel Ahlat taş işçiliğinin UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne alındı. Bilgiyi Kültür ve Turizm Bakanlığı paylaştı.

Artı Gerçek - Somut ve somut olmayan mirasın korunmasının en güzel örneklerinden biri olrak kabul edilen "geleneksel Ahlat taş işçiliği", bu yıl Fas'ın başkenti Rabat'ta düzenlenen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetlerarası 17. Komite Toplantısı'nda değerlendirmeye alındı.

thumbs-b-c-6d6d759a13a659504c605ae7ec327f68.jpg

Hazırlanan dosyayla Türkiye adına aday gösterilen "geleneksel Ahlat taş işçiliği", 28 Kasım'da başlayan toplantının dünkü oturumunda (29 Kasım) UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne kaydedildi.

Bu vesileyle bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin kültürel unsurlarından biri daha somut olmayan dünya mirası olarak koruma altına alındı.

da666d9b13aee90945ed38d9797fe3a7.jpg

"ÇAY KÜLTÜRÜ" VE "İPEK BÖCEKÇİLİĞİ" DE SIRADA

Bunun yanı sıra "çay kültürü", Nasreddin Hoca fıkralarını anlatma geleneği" ile "ipek böcekçiliği ve dokuma için ipeğin geleneksel üretimi", aynı toplantı kapsamında değerlendirmeye alınacak.

Türkiye, bugüne kadar meddahlık, Mevlevi sema töreni, aşıklık geleneği, nevruz (çok uluslu), Karagöz, geleneksel sohbet toplantıları, Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali, Alevi-Bektaşi ritüeli: Semah, tören keşkeği geleneği, Mesir Macunu Festivali, Türk kahvesi kültürü ve geleneği, ebru sanatı, Türk kağıt süsleme sanatı, geleneksel çini ustalığı, ince ekmek yapma ve paylaşma kültürü (çok uluslu), Bahar Kutlaması: Hıdrellez (çok uluslu), ıslık dili, Dede Korkut Mirası: Destan Kültürü, halk masalları ve müzik, geleneksel Türk okçuluğu, geleneksel zeka ve strateji oyunu mangala (çok uluslu), minyatür sanatı (çok uluslu) ve hüsnühat unsurlarını Somut Olmayan Kültürel Miras listelerine kaydettirdi.

Somut ve somut olmayan kültürel miras listelerine en çok unsur kaydettiren ülkeler listesinde Türkiye ilk 4 ülke arasında yer alıyor.

Daha önce 2 kez UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi Hükümetlerarası Komitesi üyeliğine seçilen Türkiye, somut olmayan kültürel miras alanındaki çalışmalarıyla UNESCO nezdinde örnek ülkelerden gösteriliyor.

TÜRKİYE'NİN LİSTEDE KAYITLI KÜLTÜREL UNSURLARININ SAYISI 22 OLDU

Bu kapsamda bakanlık tarafından yapılan açıklamada, bu kayıtla beraber Türkiye'nin Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerinde kayıtlı kültürel unsurlarının sayısının 22'ye ulaştığı belirtilerek, "Ata yadigarı geleneksel sanatlarımızı yaygınlaştırarak korumak amacıyla farkındalığı artırmaya devam edeceğiz" denildi. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar