Gomidas'ın müzik mirası: Kalbim o viran evlere benzer

Gomidas'ın müzik mirası: Kalbim o viran evlere benzer
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 23:11
A+ A-
Etnomüzikolog Melissa Bilal  ve Burcu Yıldız'ın kaleminden Gomidas Vartabed hakkında yeni bir kitap yayınlandı.

ARTI GERÇEK - Gomidas'ın 150. doğum günü nedeniyle 7 Ekim Pazartesi akşamı  İstanbul'da Cemal Reşit Rey Salonu'nda Anadolu Kültür, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) ve Kalan Müzik işbirliğiyle bir konser düzenlenirken; Birzamanlar Yayıncılık da, Gomidas üzerine aynı gün piyasaya çıkacak  kapsamlı bir kitap yayınladı.

Kitap, 19. yüzyılın ikinci yarısında Kütahya’da doğmuş, çalışmalarını Osmanlı ve Rusya imparatorlukları ile Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yürütmüş Ermeni bir müzisyen ve müzikoloğun yaşamı ve akademik külliyatına dair kaynakları bir araya getiriyor. 

Geride bıraktığı müzikoloji mirasının önemini Türkiyeli okurla paylaşmayı amaçlayan bu kitap aynı zamanda Gomidas Vartabed’in İstanbul yıllarına ışık tutan mektup ve anılara da yer veriyor. 
İki etnomüzikolog Melissa Bilal ve Burcu Yıldız’ın kitapta yer alan makaleleri ise Gomidas Vartabed’in yürüttüğü derleme çalışmalarının ve araştırmalarının tarihsel arka planına, Türkiye müzikoloji tarihyazımında sessizleştirilme sürecine, tanımladığı Ermeni müziği otantisitesine ve oluşturduğu müzikal estetiğin icra ve söylem düzeyinde güncel temsillerine dair tartışmalar içeriyor. 

Kitapta yer alan çok sayıda fotoğraf ve belge, Gomidas Vartabed’in yaşadığı ortam, yaptığı derlemeler, yayınlar, sağlığında ve daha sonra yapılan müzik kayıtları hakkında bilgi verirken onun dünyasını daha yakından tanımamızı sağlıyor.


* Gomidas Vartabed'in müzik mirası: Kalbim O Viran Evlere Benzer

320 sayfa, çok sayıda fotoğraf ve belgenin yer aldığı renkli baskı, Birzamanlar Yayıncılık, Ekim 2019.