Gustav Klimt'in tablosu 'Bayan Lieser'in Portresi' 32 milyon dolara satıldı

Gustav Klimt'in tablosu 'Bayan Lieser'in Portresi' 32 milyon dolara satıldı
Sembolizm ve art nouveau akımlarının dünaydaki en önemli temsilcilerinden biri sayılan Gustav Klimt'in en son 1926'da kamuya açık alanda sergilenen tablosu Viyana'da bir açık artırmada 32 milyon dolara alıcı buldu. Alıcının kimliği açıklanmadı.

Artı Gerçek - Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaklaşık 100 yıldır kayıp olduğu düşünülen Avusturyalı modernist sanatçı Gustav Klimt’e ait “Bayan Lieser'in Portresi” adlı eser, Viyana merkezli im Kinsky Müzayede Evi’nde açık artırmaya çıkarıldı.

ÖLÜMÜNDEN BİR YIL ÖNCE YAPMAYA BAŞLADI

Tablo, 32 ila 53 milyon dolar fiyat biçilmesinin ardından 32 milyon dolara alıcı buldu. Alıcının kimliği kamuoyu ile paylaşılmadı. Klimt'in söz konuyu tabloyu 1917 yılında ölümünden bir yıl önce yapmaya başladığı belirtildi.

emxi-zxlk0-bt6-o6gong.webp

PORTRE VİYANA SOSYETESİNDE ÇIKTI

Tablonun 1918 ile 1925 yılları arasında Lieser ailesine hediye edildiği düşünülüyor. Portrenin, o dönemde Viyana sosyetesinde yüksek statüye sahip olan ailenin kızlarından birine ait olduğu tahmin ediliyor.

m2zku-v5hegwgkmzo-khsa.webp

EN SON 1926'DA KAMUYA AÇIK BİR ALANDA SERGİLENDİ

İm Kinsky, tablonun 1960'larda göndericinin yasal bir selefi tarafından satın alındığını ve birbirini izleyen üç miras yoluyla şimdiki sahibine geçtiğini aktararak, tablonun 1926 yılında yalnızca bir kez sergilendiğini ve o tarihten bu yana kamuya açık bir yerde sergilenmediğini ifade etti.

Tablo, Almanya'daki Nazi dönemi sırasında ele geçirilen sanat eserleriyle ilgili süregelen kimlik tespiti ve iade sorunlarını ele almak üzere oluşturulan Washington İlkeleri uyarınca mevcut sahipleri adına satışa çıkarıldı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar