Hollywood grevi sürüyor: Harrison Ford'un dublörü protesto sırasında kendini ateşe verdi

Hollywood grevi sürüyor: Harrison Ford'un dublörü protesto sırasında kendini ateşe verdi
Senaristlerin ve oyuncuların beraber sürdürdüğü tarihi Hollywood grevinde protestolar sırasında, Harrison Ford'un dublörlüğünü yapan 80 yaşındaki Mike Massa sahnede kendini ateşe verdi.

Artı Gerçek - Mayıs ayının başından bu yana hız kesmeden devam eden Hollywood grevinde bir dublör sahnede, elinde pankart tutarken kendini ateşe verdi. Dublörün yandığı anları paylaşan meslektaşı Elena Sanchez "Yakılmaktan çok yorulduk" dedi.

Setlerde kullanılan bir teknikle kendini ateşe veren Mike Massa isimli 80 yaşındaki dublör, son olarak Indiana Jones: Kader Kadranı isimli filmde Harrison Ford'un dublörü olarak yer almıştı. Uzun yıllardır dublörlüğün yanı sıra filmlerde yardımcı yönetmen olarak da görevler üstlenen Massa, çevredekiler tarafından güvenli bir şekilde söndürüldü.

Hollywood'da 2 Mayıs'ta senaristleri temsilen Amerikan Yazarlar Birliği'nin (WGA) başlattığı greve ABD'de oyuncuları temsil eden en büyük ve köklü sendika olan SAG-AFTRA'nın da katılmasıyla tarihi bir aşamaya gelindi. Hollywood tarihinde 63 yıl sonra ilk kez hem oyuncular hem de senaristler aynı andan greve çıktı.

Film ve dizi endüstrisinde ücretlerin iyileştirilmesi, dijital platformlar ve büyük yapım şirketlerinin aldığı kârların adil paylaşımı ve sektörde yapay zeka kullanımına kısıtlama getirilmesi gibi talepler etrafında örgütlenen sektör bileşenlerinin; Disney, Paramount, Netflix gibi şirketleri temsilen Televizyon Yapımcıları Birliği (AMPTP) ile yürüttükleri müzakerelerin sonuçsuz kalması üzerine başlayan greve Hollywood'da çok sayıda ünlü isim de destek olmuştu.

BÜYÜK PRODÜKSİYONLU YAPIMLAR ASKIYA ALINDI... TAMAMEN DURABİLİR

Ridley Scott’ın 'Gladiator 2', Tim Burton’ın 'Beetlejuice 2', Star Wars serisi 'The Mandalorian'ın 4. sezonu, 'Bad Boys 4' ve 'The Sandman'in 2. sezonu yer alıyor.

NTV'nin aktardığına göre, grevde örgütlenen talepler konusunda anlaşma sağlanamaz ve grev devam ederse, Avatar, Deadpool ve Gladyatör gibi büyük prodüksiyonlu filmlerin çekimlerinin durabileceği tahmin ediliyor.

Söz konusu yapımların yanı sıra, Stranger Things, Family Guy ve The Simpsons gibi dizilerin devam sezonlarının da bu grevden etkileneceği öngörülüyor.

GREV BOYUNCA OYUNCULAR VE YAZARLAR HİÇBİR ETKİNLİKTE YER ALMAYACAK

Hollywood oyuncularını temsil eden Beyaz Perde Aktörleri Derneği ve Amerikan Televizyon ve Radyo Sanatçıları Birliği'nin 160 bin üyesinin (SAG-AFTRA) grev devam ettiği sürece, film prömiyerlerine katılması, yer aldıkları yapımlar için röportaj vermesi, ödül törenlerine gitmesi, film festivallerine katılması ve sosyal medyada filmlerinin reklamını yapması yasak. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar