Hollywood grevinde şirketlerden açıklama: 1 milyon dolardan fazla teklif sunduk, sendika samimi değil

Hollywood grevinde şirketlerden açıklama: 1 milyon dolardan fazla teklif sunduk, sendika samimi değil
Hollywood'da tarihi grevde, Netflix, Disney, Paramount gibi şirketleri temsilen müzakereleri yürüten Televizyon Yapımcıları Birliği'nden (AMPTP) de açıklama geldi. AMPTP "1 milyon dolardan fazla tazminat ve yan haklar sağlayan teklif sunduk" dedi.

Artı Gerçek - Hollywood'da senaristlerin ve oyuncuların, yapım şirketlerini temsil eden Televizyon Yapımcıları Birliği (AMTP) ile yapılan müzakerelerden sonuç alamayarak başlattıkları tarihi grev devam ediyor.

Netflix, Paramount, Disney gibi büyük yapım şirketlerini temsil eden grup Pazartesi günü, müzakerelerde sundukları tekliflere ilişkin bir açıklama yaptı.

'1 MİLYAR DOLARDAN FAZLA TAZMİNAT VE YAN HAKLAR TEKLİF ETTİK'

Büyük film ve televizyon stüdyoları, SAG-AFTRA sendikası geçen hafta grev çağrısı yapmadan önce, Hollywood oyuncularına toplamda 1 milyar dolardan fazla tazminat ve gelişmiş yan haklar teklif ettiğini açıkladı.

Netflix Inc, Walt Disney Co, Warner Bros Discovery ve diğerleri adına müzakerelerde bulunan Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği (AMPTP), SAG-AFTRA'nın "müzakereleri yanlış tanımlamaya devam ettiğini" söyledi.

'İHTİYAÇLARINA YANIT VERMEDİĞİMİZİ İDDİA ETMELERİ SAMİMİYETSİZ'

SAG-AFTRA, 14 Temmuz Perşembe günü sendika müzakerecilerinin stüdyoların elde ettiği toplam kârın adil paylaşımı ve görüntülerinin yapay zeka tarafından kullanımına ilişkin sınırlamalar içeren üç yıllık yeni bir sözleşme konusunda anlaşmaya varamadıklarını duyurarak ardından grev çağrısı yapmıştı.

AMTP'nin müzakerelere ilişkin açıklaması şöyle:

"SAG-AFTRA'nın 12 Temmuz'da geri çekildiği söz konusu anlaşma; ücret artışları, emeklilik ve sağlık payları ve kalan artışlar açısından 1 milyar dolardan fazla değere sahip ve üç yıllık dönem boyunca, sektörde türünün ilk örneği güvenceleri içeriyor. SAG-AFTRA'nın, üyelerinin ihtiyaçlarına yanıt vermediğimizi iddia etmesi en iyi ihtimalle samimiyetsizdir."

'HAYATTA KALMAK İÇİN SAVAŞIYORUZ'

Müzakerelerde oyuncuları, dublör sanatçılarını ve diğer medya çalışanlarını temsil eden SAG-AFTRA ise Pazartesi günü erken saatlerde, tekliflerinin ayrıntılı bir listesini yayınladı ve stüdyoların tekliflerine yanıt olarak "Hayatta kalmak için savaşıyoruz. Bu bizim mesleğimiz." dedi.

'ENFLASYONU TELAFİ ETMESİ İÇİN ÖNERDİĞİMİZ TEKLİFE KARŞI ÇIKTILAR'

Sendika ayrıca temel talepleri arasında "Enflasyonu telafi etmek için sözleşmenin ilk yılında %11'lik genel bir ücret artışı bulunduğunu ama stüdyoların pazarlık sırasında bu teklife % 5'lik bir karşı teklifle yanıt verdiğini ifade etti.

'EN KRİTİK KONULARLA İLGİLENMEDİLER'

SAG-AFTRA, müzakereler sırasında şirketlerin tutumuyla ilgili "Bazı şeyler üzerinde ilerledik, ancak ilk günden itibaren en kritik konularla anlamlı bir şekilde ilgilenmediler." dedi. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar