İngiltere, 150 yıl önce yağmalanan Asante mücevherlerini Gana'ya iade etti

İngiltere, 150 yıl önce yağmalanan Asante mücevherlerini Gana'ya iade etti
İngiliz askerler tarafından 150 yıl önceki savaşta yağmalanan, bugünkü Gana sınırlarındaki Asante Krallığı'na ait mücevherler Gana'ya iade edildi. İade edilen 32 adet değerli eşya arasında, altın barış çubuğu, rozet ve nişanlar bulunuyor.

Artı Gerçek - Altın ve gümüş eşyalardan oluşan mücevherler Londra'nın ünlü müzelerinden British Museum ile Victoria ve Albert Müzesi'nin (V&A) envanterinde bulunuyordu. British Museum ile Victoria ve Albert Müzesi (V&A) toplam 32 eseri Gana'ya iade etti. Mücevherler Asante Kralı'na 12 Nisan'da teslim edildi.

Eserlerin, geçen yıl İngiltere Kralı 3. Charles'ın taç giyme törenine katılan mevcut Asante Kralı 2. Otumfuo Osei Tutu tarafından talep edildiği bildirilmişti.

İADE EDİLEN ESERLER, KRALIN TAÇ GİYME KUTLAMALARINDA SERGİLENECEK

Mücevherler, gelecek aydan itibaren Ashanti bölgesinin başkenti olan Kumasi'deki Manhyia Sarayı Müzesi'nin koleksiyonunda tutulacak ve 2. Otumfuo Osei Tutu'nun taç giymesinin 25. yılı dolayısıyla yapılacak kutlamalar kapsamında sergilenecek.

'ULUSUN RUHUNUN BİR PARÇASI'

Gana Kültür Bakanlığı'nın özel danışmanı Nana Oforiatta Ayim, yaptığı açıklamada, iade edilen eşyaların "ulusun ruhunun bir parçası" olduğunu söylemiş, dolayısıyla Gana halkından bir parçanın geri döndüğünü dile getirmişti.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, V&A'nın Gana'ya gönderdiği toplam 17 eserin 13'ünün yağmalanarak İngilizlerin eline geçtiği, 1874'te de müze tarafından bir müzayededen satın alındığı aktarıldı.

British Museum'un gönderdiği 15 eser arasında Asante Krallığı'nca İngiliz diplomat Thomas Bowdich'e hediye edilen objeler ile Manhyia Sarayı'ndan yağmalanan eserler bulunuyor.

İki müze de kültürel bir işbirliğinin parçası olarak eserlerin gönderilmesinden memnuniyet duyduklarını açıkladı. (KÜLTÜR SANAT)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar