İnsan Hakları Belgesel Film Günleri başladı

İnsan Hakları Belgesel Film Günleri başladı
TİHV, İnsan Hakları Haftası kapsamında İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’ni başlattı. Gösterim, 18 Aralık'a kadar halka açık ve ücretsiz olarak devam edecek.

Artı Gerçek- Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası kapsamında 13'üncü İnsan Hakları Belgesel Film Günlerini ilkin Amed'in Peyas (Kayapınar) ilçesi Diclekent mahallesinde bulunan Mordem Sanat Merkez’inde başladı ve belgesel/film gösterimi 18 Aralık gününe kadar devam edecek.

'YAN YANA DURUŞU ÇOĞALTMAYA ÇALIŞIYORUZ'

Çok sayıda kişini katıldığı belgesel flimin öncesi bir konuşma yapan TİHV Amed Temsilcisi Murat Aba, haftanın anlam ve önemini vurgulayarak "İnsan haklarıyla vardır. İnsanların, haklarıyla birlikte var olduğunu hatırlatmaya çalışıyoruz. Şimdi de sözün yanına sanatı da getirmek istedik, sanatla sözümü söylüyoruz çünkü bu bir dayanışmadır, bu bir yan yana durma halidir ve bu yan yana duruşu çoğaltmaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Belgesel flim gösteriminin ilki bu akşam Roberta Grossman'ın yönetmenliğini yaptığı "Hesaplaşma (Reckonings)" belgeseli ile başladı. Belgesel, 1952 Lüksemburg Anlaşmalarının anlatılmamış gerçek hikayesine dikkati çekerek Yahudi soykırımı sonrası gelişen Yahudi ve Alman liderler arasındaki gergin müzakereleri anlatıyor.

İnsan Hakları Belgesel Film Günleri 18 Aralık'a kadar halka açık ve ücretsiz olarak devam edecek. (MA)

Öne Çıkanlar