Institut Français'den 8 Aralık Dünya İklim Günü'ne özel çevreci film gösterimi

Institut Français'den 8 Aralık Dünya İklim Günü'ne özel çevreci film gösterimi
Yayınlanma:
A+ A-
Fransız Kültür Merkezi (Institut Français Turquie) Ankara şubesi, "8 Aralık Dünya İklim Günü" için çevre temalı film gösterimleri ve söyleşiler düzenleyecek.

Artı Gerçek- Fransız Kültür, 8 Aralık Dünya İklim Günü vesilesiyle Aralık ayında “çevre” konulu bir film seçkisini sinemaseverler ile buluşturuyor. Institut Français Ankara, Aralık ayında “sinema ve çevre” teması ile "100% yeşil" içerikli 3 film ile hazırladığı bir sinema programını sinemaseverler ile buluşturacak. Filmler Türkçe altyazılı olarak gösterilecek ve etkinlik programından yararlanmak için önceden kayıt yaptırmak gerekecek.

Enstitü sitesinde yer alan etkinlik metninde, "sinema, sesinizi duyurmanıza, zihniyetleri/alışkanlıkları değiştirmeye çalışmaya ve toplumun belirli yönlerini tartışmaya / eleştirmeye olanak tanır. Bu filmler, iklim sorunlarının yaşandığı bir zamanda, film yapımcıları tarafından çevreye ve sakinlerine bir mesaj taşımaktadır" ifadelerine yer veriliyor. Bu yanıyla çevre sorunlarına, yeşil kültürüne ve sinemanın toplumlar üzerindeki etki gücüne dikkat çekilmek isteniyor.

Bu yaklaşımla oluşturulan programda, yönetmenliğini Marie Amiguet ve Vincent Munier'in yaptığı, 2021 yılı Fransız yapımı Kar Panteri; yönetmenliğini Aïssa Maïga'nın yaptığı 2021 yılı Fransız yapımı Su Üzerinde Yürümek isimli belgesel ve yönetmenliğini Farid Bentoumi'nin yaptığı 2020 yılı Fransız yapımı Kırmızı isimli filmler gösterilecek.

PROGRAM AKIŞI

1q.jpg

Kar Panteri: 6 Aralık Salı, Saat: 19.00

Yönetmen: Marie Amiguet ve Vincent Munier

Filmin konusu: Tibet yaylalarının kalbinde, fotoğrafçı Vincent Munier, kar leoparının peşinden yazar Sylvain Tesson’ı da sürüklüyor. Munier, yazara hayvanları gözetleme sanatını, izlerini okumayı ve onları görebilmek için sabırlı olmayı öğretiyor. İki adam, görünmez varlıkların yaşadığı zirvelerden geçerken, tüm canlılar arasında insan olarak yerimiz hakkında düşünüyor, konuşuyor ve dünyanın güzelliğini kutluyor.

TEMA Vakfı’ndan Nevzat Özer katılımı ile Türkiye Biyoçeşitliligi, Tehditler ve TEMA Vakfı konulu söyleşinin ardından film gösterimi.

2w.jpg

Su Üzerinde Yürümek: 8 Aralık Perşembe, Saat: 19.00 (Dünya İklim Günü)

Yönetmen: Aïssa Maïga

Filmin konusu: Niger’in Kuzeyinde bulunan, küresel ısınma kurbanı Tatiste köyü suya erişmek için mücadele vermektedir. Her gün, 14 yaşındaki Houlaye diğer arkadaşları gibi köyünün ihtiyacı olan suyu getirmek için kilometrelerce yürümek zorundadır. Gençler, her gün bunu yapmak zorunda olduklarından okula gidemiyorlardır. Ayrıca, köyde suya erişim olmadığından, birçok yetişkin, her sene ailelerini terkedip, hayatta kalabilmek için sınırları aşmaktadır. Aslında bu bölgenin altında binlerce kilometre are büyüklüğünde bir göl bulunmaktadır. Herkese daha iyi bir hayat verebilmek ve köye su sağlamak için sondaj yapılması gerekmektedir.

rouge.jpg

Kırmızı: 10 Aralık Cumartesi, Saat: 17.00

Yönetmen: Farid Bentoumi

Filmin konusu: Nour, babasının önemli bir çalışan ve sendika temsilcisi olduğu kimya fabrikasında hemşire olarak işe alınır. Fabrika tam sağlık denetimindeyken, genç bir gazeteci atık yönetimi soruşturması başlatır. İki genç kadın, yerel ekonominin temel direği olan bu fabrikanın birçok sır sakladığını yavaş yavaş keşfedeceklerdir. Çevreyi kirleten atıklar ile ilgili yalanlar, üzerinde oynanmış doktor kayıtları ve gizli tutulan kazaları öğrenen Nour, sessiz kalmak veya gerçeği gün ışığına çıkarmak ve babasına ihanet etmek arasında seçim yapmak zorunda kalacaktır.

INSTİTUT FRANÇAİS HAKKINDA

Institut français Türkiye’nin Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği’ne bağlı, finansal otonomiye sahip bir kurumdur. Faaliyet alanları Fransızca öğretimi, kültürel ve görsel-işitsel işbirliği, dil, eğitim, bilim konularında işbirliği ve üniversiteler ile işbirliğidir.

Institut français Türkiye’nin üç kampüsü her yaşa ve her ihtiyaca yönelik Fransızca kursları sunar, DELF-DALF Fransızca resmi diploma sınavlarını düzenler ve birer kütüphane barındırır. (KÜLTÜR-SANAT)

Öne Çıkanlar