İranlı feminist yönetmen Mania Akbari Sinematek Sinemaevi'nde

İranlı feminist yönetmen Mania Akbari Sinematek Sinemaevi'nde
Yayınlanma:
A+ A-
Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi 'İranlı Kadınlar Konuşuyor: Tarih, Sanat, Direniş' programı kapsamında, İranlı yönetmen Mania Akbari'nin de katılımıyla yönetmenin film gösterimlerine ev sahipliği yapacak.

Artı Gerçek - Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi tarafından İran’daki protestolarla dayanışmak amacıyla düzenlenen 'İranlı Kadınlar Konuşuyor: Tarih, Sanat, Direniş' programı kapsamında İranlı feminist yönetmen, yazar ve oyuncu Mania Akbari, 3 ve 4 Haziran’da Kadıköy’e konuk olacak.

İran'da Mahsa Jîna Amini’nin ‘başörtüsünü düzgün bağlamadığı’ gerekçesiyle polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protestoların ardından çok sayıda ülkeden kadın örgütleri ve sivil toplum kuruluşları, İran'daki sivil direnişe destek vermeye devam ediyor.

'İRANLI KADINLAR KONUŞUYOR'... 'BURADAYIZ AYAKTAYIZ'

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi, İran’daki özgürlük mücadelesi ile dayanışma göstermek amacıyla “İranlı Kadınlar Konuşuyor” başlıklı bir film seçkisi ve 'Buradayız Ayaktayız' adlı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sergide İran’daki İslam Devrimi’nin ardından Tahran’da yapılan büyük kadın yürüyüşünden ve dünyanın farklı yerlerindeki direniş gösterilerinden fotoğraflar ve resimler yer alıyor. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında hazırlanan ve İran kadın hareketine içeriden bir bakış sunan “İranlı Kadınlar Konuşuyor” adlı seçki ise 4 uzun metraj belgesel ve 6 kısa metraj filmden oluşuyor.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi, 'İranlı Kadınlar Konuşuyor: Tarih, Sanat, Direniş' programı kapsamında bu hafta İranlı yönetmen, sanatçı, yazar ve oyuncu Mania Akbari’yi konuk edecek.

Mania Akbari, 3 Haziran Cumartesi günü saat 18.30’da yönetmenliğini yaptığı “Ne Cüretle Bunu İstersin” filminin gösterimine katılacak, ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Akbari, 4 Haziran Pazar günü saat 13.45’te ise yine Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi’nde İran’daki kurtuluş hareketini ateşleyen feminist direnişin konu alındığı 'Bedenin Ötesi' başlığıyla yürütülecek söyleşide konuşacak.

Akbari, Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali’nin (IDFA) de aralarında olduğu birçok festivalde gösterilen 'Ne Cüretle Bunu İstersin' adlı son filminde de, İran sinema tarihinden klipler üzerinden kadına yönelik sömürüyü ve nesnelleştirmeyi gözler önüne seriyor.

ALTIN PALİMİYELİ YÖNETMEN ABBAS KİYERÜSTEMİ'Yİ İFŞA ETMİŞTİ

İranlı yönetmen, sanatçı, yazar ve oyuncu Mania Akbari ile kuir trans bağımsız sinemacı Amina Maher, daha önce de film dağıtım şirketi MK2’ye seslendikleri bir mektup kaleme almış ve İran'ın en bilinen yönetmenlerinden Altın Palmiyeli Abbas Kiyerüstemi'nin, kendisiyle çalıştığı dönemde yaratıcı emeğinin nasıl sömürdüğünü anlatırken, kızı Maher ise rızası olmadan çekilen kayıtlarda bir çocuk olarak özel hayatının tüm dünyaya teşhir edildiğinden bahsetmişti.

10 (Dah, 2002) filminin yaratım sürecinde yaşananlara dair konuşan Akbari ve Maher filmde anne ve çocuğu canlandırdıklarını ifade ettikleri mektupta MK2’ye seslenerek filmin dağıtımının durdurulmasını talep etmişlerdi. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar