'İyi ve Güzel Başka Bir Dünya' için Sait Faik Sempozyumu

'İyi ve Güzel Başka Bir Dünya' için Sait Faik Sempozyumu
Nilüfer Belediyesi’nin kent kültürüne katkı sağlamak amacı ile yürüttüğü ve gelenekselleşmiş projelerinden biri olan "Yılın Yazarı" etkinlikleri kapsamında 9-10 Aralık 2022 tarihlerinde “İyi ve Güzel Başka Bir Dünya: Sait Faik Sempozyumu" düzenlenecek.

Artı Gerçek - "Sait Faik Sempozyumu", Nilüfer Belediyesi’nin kent kültürüne katkı sağlamak amacı ile yürüttüğü gelenekselleşen projelerinden biri olarak da kabul edilen "Yılın Yazarı" etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek. Sempozyum, 9-10 Aralık 2022 tarihlerinde Nâzım Hikmet Kültürevi’nde yapılacak “İyi ve Güzel Başka Bir Dünya: Sait Faik Sempozyumu” başlığını taşıyor.

Bugüne kadar "Yılın Yazarı" etkinlikleri kapsamında Sait Faik’e adanan 2022 yılı boyunca 86 etkinlik organize eden Nilüfer Belediyesi, yüzlerce edebiyatseveri Sait Faik odağında bir araya getirdi.

Bu program çerçevesinde okuma atölyeleri, yazı atölyeleri, fabrika okumaları, söyleşi vb. gibi etkinliklerle toplumun farklı kesimlerini Sait Faik eserleriyle buluşturan organizasyon, kapanışında da edebiyat ve akademi dünyasının değerli isimlerini bir araya getiriyor.

9 Aralık tarihinde saat 19.00’da başlayacak sempozyumun açılış konuşmasını ünlü yazar Buket Uzuner yapacak. 2 gün boyunca; “Hikâyecinin Kaderi”, “Etik, Doğa, Tür”, “Sait Faik’in Yazmak Zanaati”, “Sait Faik’i Yazanlar” ve “Yaratıcılığın İzinde” başlıklı oturumların yapılacağı sempozyum kapsamında, bir müzikli okuma tiyatrosu ve bir sergi de gerçekleştirilecek.

Sempozyum için özel olarak hazırlanan ve Berfin Zenderlioğlu tarafından yönetilen “Yazmasaydım Deli Olacaktım” isimli Müzikli Okuma Tiyatrosu’nda Sait Faik’in eserlerine, tiyatro sanatçıları Deniz Celiloğlu, Meltem Yılmazkaya ve Tilbe Saran can verecek. Okuma Tiyatrosu’nun müziklerini ise Hamza Korkutata ve Kadir Doğan yapacak.

Küratörlüğünü Sevengül Sönmez’in üstlendiği “Hikâyenin Peşinde” Bir Ömür sergisi ise 9 Aralık saat 18.30’da Nâzım Hikmet Kültürevi’nde açılacak. Sait Faik’in hayatına, yazma biçimine, eserlerine farklı bir açıdan bakmamızı sağlayacak “Hikâyenin Peşinde” Bir Ömür sergisi, usta yazarın ölümünden bugüne, edebiyat dünyası değiştikçe eserlerinin nasıl karşılık bulduğunu düşünmeye davet ediyor. Fotoğraflar, belgeler ve kişisel eşyalarla zenginleşen ve Sait Faik Abasıyanık’ın hayatının haritasını çıkaran “Hikâyenin Peşinde” Bir Ömür sergisi usta yazara ilk öyküsü “İpekli Mendil”i yazdığı Bursa’dan selam ederken, konukları onun dünyasında bir yolculuğa çıkarıyor.

Akademisyen, yazar Murat Gülsoy’un kapanış konuşması ile tamamlanacak olan sempozyumun finalinde, Yılın Yazarı Öykü Ödülü Töreni de gerçekleştirilecek. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar