John Lennon'ın ölmeden önceki son sözleri Apple TV belgeselinde

John Lennon'ın ölmeden önceki son sözleri Apple TV belgeselinde
John Lennon'ın vurularak öldürüldüğü binanın resepsiyonunda çalışan konsiyerj, sanatçının son sözlerini açıkladı. Resepsiyoner Jay Hastings belgeselde, Lennon'ın vurulma anını "Koşarak yanımdan geçiyor. 'Vuruldum' diyor" sözleriyle anlatıyor.

Artı Gerçek - John Lennon'ın, 8 Aralık 1980'de takıntılı dinleyicisi Mark David Chapman tarafından vurularak öldürülmesinin detaylarını ve cinayet davasını konu alan yeni Apple TV belgeseli John Lennon: Murder Without a Trial (John Lennon: Duruşması Görülmeyen Cinayet) yakında izleyicilerle buluşacak.

Kiefer Sutherland'in anlatıcılığını üstlendiği belgeselde, Lennon'ın ölümünden bu yana ortaya atılan komplo teorileri de masaya yatırılıyor.

Belgeselde yer alan anlatıcılardan Jay Hastings, 40 yaşındaki Lennon'ın eşi Yoko Ono ve küçük oğulları Sean Ono Lennon'la birlikte yaşadığı New York'taki Dakota binasının resepsiyonunda çalışıyordu.

Hastings belgeselde cinayetin işlendiği anın detaylarını anlatırken şunları söylüyor:

"Koşarak yanımdan geçiyor. 'Vuruldum' diyor...Ağzından kan geliyordu. Öylece yere yığıldı. Onu kısmen sırt üstü yatırdım ve gözlüklerini çıkarıp masanın üzerine koydum. Yoko 'Ambulans çağırın, ambulans çağırın, ambulans çağırın' diye bağırıyordu."

'FİLM ÇEKTİKLERİNİ SANDIM'

Taksi şoförü Richard Peterson da Dakota binasının önünde park halindeki arabasında otururken silahlı saldırıya tanık olduğunu söyledi.

Peterson "Lennon içeri girerken bir genç 'John Lennon' diyor" diye anlatıyor.

Tıknaz bir adamdı. Taksimin ön camından ona bakıyorum.

Ona ateş etmesini izliyorum. Bu adam az önce John Lennon'ı vurdu. Film çektiklerini sandım ama ışık, kamera ya da başka bir şey görmeyince durumun farkına varıp 'Hey, bu film değil' dedim.

DEDEKTİFLER, SAVCILAR, PSİKİYATRİSTLER BELGESELDE ANLATACAK

Apple, üç bölümden oluşacak belgeselin "Lennon'ın trajik cinayetinin şoke edici ayrıntılarını" açığa çıkaracağını ve The Beatles yıldızının bazı en yakın arkadaşlarının yanı sıra katil Mark Chapman'ın savunma avukatları, psikiyatristleri, dedektif ve savcılarıyla yapılan röportajları içereceğini belirtiyor.

TAHLİYE TALEBİ REDDEDİLDİ

68 yaşındaki Chapman halihazırda New York'taki Green Haven Cezaevi'nde tutuluyor. Defalarca şartlı tahliye talebi reddedilen Chapman, bir sonraki başvuru fırsatını Şubat 2024'te elde edecek.

YOKO ONO'DAN ÖZÜR DİLEDİ

2020'deki duruşmasında Chapman, Lennon'ın dul eşi Ono'dan özür dileyerek silahlı saldırıyı "aşağılık" ve "son derece bencilce" bir eylem diye nitelendirmişti.

Chapman "Ona yaşattığım acı için üzgünüm" demişti.

John Lennon: Murder Without a Trial, 6 Aralık'ta çıkacak. (Kaynak)

Öne Çıkanlar