Kadıköy Sineması: Boğaziçi Film Festivali'ne ev sahipliği yapmayacağız

Kadıköy Sineması: Boğaziçi Film Festivali'ne ev sahipliği yapmayacağız
Yayınlanma:
A+ A-
Kadıköy Sineması, önümüzdeki yıllarda Boğaziçi Film Festivali'ne ev sahipliği yapmayacağını duyurdu. Karar, festival yönetiminin Özcan Alper'i kınamasının ardından geldi.

Artı Gerçek - 10. Boğaziçi Film Festivali'nde ödül konuşmasında TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı'ya destek olan yönetmen Özcan Alper'in kınanmasının ardından, Kadıköy Sineması festivale ev sahipliği yapmama kararı aldı.

Ulusal uzun metraj film dalında 'Karanlık Gece' filmiyle 'En İyi Yönetmen' ödülünü kazanan Özcan Alper, ödülünü Prof. Dr. Fincancı'ya ithaf etmişti. Boğaziçi Film Festivali Yönetimi, Özcan Alper'i kınayan bir açıklama yaptı.

Tartışmalar sürerken, Kadıköy Sineması resmi sosyal medya hesabından "Boğaziçi Film Festivali'ne önümüzdeki yıllarda ev sahipliği yapmayacağımızı sinema sektörünün tüm paydaşlarına duyururuz" açıklaması yapıldı. Bu karar, festival komitesinin açıklamasına karşı Alper'in yanında olunduğuna dair karşı hamle olarak değerlendirildi.

45588.jpg

ÖZCAN ALPER NE DEMİŞTİ?

Özcan Alper, ödül töreninde şunları söylemişti:

Alper, "Murat Uyurkulak olmasa yazamazdım bu filmi. Film bir kötülük hikayesi, linç hikayesi. Ama sadece şimdiye bakmaya çalışmadık. Bir yıl önce bir odada aslında oturup bu coğrafyadaki ama tabii ki dünyadaki ama tabi önce bu coğrafyadaki kötülük meselesini anlamaya çalıştık... Nasıl oluyor da böyle bir durumda insanlar böyle bir kötülüğün içinde çoğunluk olabiliyor. Ama maalesef bitmiyor bu kötülükler. Örneğin son birkaç haftadır. Biz gençliğimizde o kurumları çok iyi bilirdik.

Çünkü en ufak bir hak mücadelesinde en ufak bir hak arayışında devlet şiddetine maruz kalıyorduk. Belki ben en azına maruz kaldım ama özellikle arkadaşlarımdan biliyorum ve o zaman işkenceye uğrayan arkadaşlarımızla, ya da hak hukuk aradığımızda gittiğimiz birkaç kurum vardı. Bunlardan biri, hiçbir siyasi görüş hiçbir şey ayırmadan, Türkiye gibi bir ülkede, Türkiye İnsan Hakları Vakfı gibi bir vakıf vardı, Türkiye İnsan Hakları Derneği vardı. Ve bu kurumlarda aslında hep barış olsun diyen, asla savaş olsun demeyen bir kadın, Şebnem Korur Fincancı, biliyorsunuz, sadece yine barış dediği dediği için maalesef bir linç kampanyasına maruz kaldı. Umarım son olur. Umarım cezaevinden bir an önce çıkar. Bu ödülü ona ithaf ediyorum.”

Festival yönetimi yaşananlarından ardından yaptığı açıklamada "Önceliğin filmler ve sanatçılar olduğu belirtilerek politik gönderme ve sloganların kınandığı" ifadelerini kullandı.(KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar