Kalan Müzik'in kurucusu Hasan Saltık anısına Dersim'de kültür merkezi açıldı

Kalan Müzik'in kurucusu Hasan Saltık anısına Dersim'de kültür merkezi açıldı
Hasan Saltık'ın anısına yaptırılan Hasan Saltık Kültür Merkezi'nin açılışına Saltık'ın ailesinin yanı sıra siyasetçiler ve halk yoğun ilgi gösterdi. Açılışta söz alan HEDEP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Saltık için "Bir insan hazinesiydi" dedi.

Artı Gerçek - Az bilinen kültürleri ve müzik türlerini bir arşiv haline getirerek sanat dünyasına katkı vermeyi amaçlayan plak şirketi Kalan Müzik'in vefat eden kurucusu Hasan Saltık anısına, Dersim'in Hozat ilçesinde kültür merkezi yaptırıldı.

İki yıl önce geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden Saltık için doğduğu ilçe olan Hozat'ta inşa edilen merkezin açılışında konuşan Hasan Saltık'ın eşi Nilüfer Saltık, eşinin Anadolu’nun kayıp tarihini dünyaya tanıtmayı misyon edindiğini ifade etti.

Munzur Press'ten Ercan Topaç'ın haberine göre, açılışa Saltık’ın eşi Nülifer Saltık'ın yanı sıra TBMM Başkanvekili ve HEDEP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Hozat Belediye Başkanı Seyfi Geyik, ilçe belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı.

Açılış konuşmasının devamında Saltık, “İki çocuğumuz var. Ama ilk çocuğumuz Kalan Müzik’tir. Hasan’la yol arkadaşlığını ve mücadeleyi birlikte öğrendik. Kalan Müzik, bizim bütün ömrümüzün toplam harmanıdır. Yalan dünyada hiçbirimiz kalıcı değiliz. Hasan Saltık yoruldu ve gitti. Ahmet Arif’in dediği gibi “Yokluğun cehennemin öbür adıdır.” İnsanın ne kadar yaşadığı değil nasıl yaşadığı önemli. 57 yılda yaptıkları bin yıl yaşayacak" dedi.

Hasan Saltık’ın Kalan Müzik’te cesaretle yaptığı birbirinde önemli projelerle uluslararası anlamda çok önemli ödüller aldığını da kaydeden Nilüfer Saltık, “Hasan Saltık’ın ailesi olmaktan gurur duyuyoruz. Bize, geride kalanlara onurlu bir isim bıraktı. Dersim’i çok sevdi, memleketiyle bağını hiç koparmadı. Bu nedenle memleketinde kültür merkezinde isminin yaşatılmasını çok önemsiyoruz. Merkezin kültür ve sanatsal anlamda bölgeye katkı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

'BİR İNSAN HAZİNESİYDİ'

TBMM Başkanvekili ve HEDEP milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise yaptığı konuşmada Hasan Saltık’ı sevgi ve minnetle andığını belirterek onun bir insan hazinesi olduğunu söyledi.

Önder, “Bazı insanlar vardır başkaları gibi düşünmez, başkalarının dert ettiği şeylerin daha fazlasını dert eder, daha güzel bir dünya, daha geniş bir kardeşliğin imkanı için çalışır, çabalar ve bir değer yaratırlar. Hasan onlardan biriydi. İşte bizler bu farkı ve değeri ancak onları kaybettiğimiz zaman anlarız. Hasan Saltık böyle bir değerimizdi. Kalbi selim bir dostumuzdu, yoldaşımızda. Devri daim olsun, ışıklar içinde uyusun. Onurlu anısını saygıyla selamlıyorum” şeklinde konuştu.

Hasan Saltık’ı anlatan slayt gösterisinin ardından konuşan Hozat Belediye Başkanı Seyfi Geyik de Saltık’ın kültürel ve sanatsal anlamda geride bıraktıkları her karşılarına çıktığında onu sevgi ve minnetle anacaklarını ifade etti.

Geyik, Saltık anısına düzenlenen merkezin toplumun kültür ve sanat bilincinin artmasında önemli bir araç olacağını da sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Cengiz Özkan, Cihat Aşkın, Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu, Mazlum Çimen, Yılmaz Çelik, Ender Balkın, Selçuk Balcı ve Çimen Yalçın dinletisiyle program sona erdi. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar