Kaunos Antik Kenti kazılarında Osmanlı türbesine ait kalıntılar bulundu

Yayınlanma:
A+ A-
Muğla'nın Köyceğiz ilçesindeki UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Kaunos Antik Kenti'nde yürütülen kazılarda, Osmanlı dönemine ait bir türbenin kalıntıları gün yüzüne çıkarıldı.

Artı Gerçek - Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde Çandır Mahallesi'nde bulunan 3 bin yıllık Kaunos Antik Kenti'ndeki arkeolojik kazılar sırasında Arkaik sur içi manastır alanında, çoğu kentte ilk defa rastlanılan buluntular gün yüzüne çıkarıldı. Tarihi alanda ayrıca, Osmanlı dönemine ait türbe kalıntılarına rastlandı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ufuk Çörtük başkanlığında sürdürülen kazılarda, tarihi alandaki 2 bin 400 yıllık kaya mezarları, 5 bin kişilik tiyatro, bazilika, hamam, agora ve kutsal alanlar ile 1300 yıllık mozaikler ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

zspjnzvcb0efzve9f0oshg.webp

Doç. Dr. Ufuk Çörtük, manastır bölgesinin yaklaşık 3 bin 250 metrekarelik bir alana yayılan kompleks bir yapı olduğunu belirterek kazı çalışmalarına ilişkin şu bilgileri verdi:

Alanın içerisinde sarnıçlar, tonozlu mekanlar, birkaç odadan oluşan yapı grupları ile küçük dar sokakların bulunduğunu belirten Çörtük, "Elde edilen veriler bizi heyecanlandırdı. Bu heyecanımızı artıran buluntular. Burada bulunan mihrap döneminin bir camisinin mihrabıydı. Burada bulduğumuz Fatih Sultan Mehmet dönemi sikkeleri ve Beylikler döneminin seramikleri bizi daha da umutlandırdı

KENT BELLEĞİNE YENİ BİR HEYECAN GETİRDİ

Çörtük, Kaunos'ta yarım yüzyıl içerisinde çok önemli tarihi yapıların ortaya çıkarıldığını ancak bu dönem ele geçirilen verilerin kent belleğine yeni bir heyecan getirdiğini kaydetti.

0vwvwsnqfekdmr6-iaapvq.webp

Türbenin, yandan pandantif geçişleri korunmuş, kuzeyden de bir girişi olan kare planlı bir yapı olduğunu belirten Çörtük, "Caminin hemen güney ucunda kare planlı bir yapı tespit ettik. Türk İslam sanatı uzmanı hocalarımızla yerinde yaptığımız incelemelerde kare planlı bu yapının bir kubbeyle örtülen ve Osmanlı döneminin mirası bir türbe olduğunu belirledik. Hatta benzer bir plana sahip örneklerini Beçin Kalesi'nde de görmekteyiz." dedi.

sdgvrbhojukiph0yh-q64w.webp

57 YILDIR KESİNTİSİZ KAZI YAPILIYOR

Bu alanda gerçekleştirilecek daha yoğun kazı ve araştırmaların elde edilecek verileri artıracağını dile getiren Çörtük, şöyle konuştu:

"Şu an her şey toprağın altında gizli ve bize daha neler fısıldayacak bunu da önümüzdeki yıllarda yürütülecek kazılarda göreceğiz. Kaunos 1966 yılında kazılmaya başlandı. 57 yıldır kesintisiz kazı yapılıyor. En erken milattan önce 1000 yıllarına kadar iniyordu. Eldeki veriler ile özellikle Hristiyanlık döneminde Bizans'ın sonlarına kadar bir iskana tabi tutulduğunu biliyoruz. Türk dönemine kadar eldeki veriler sınırlıydı ancak son 2 yıldır elde ettiğimiz verilerde artık gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki Kaunos'ta bir Türk dönemi yaşanmışlığı var." (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar