Kaymakamlık konsere izin vermedi: Sanatçılar hakkında açılmış davalar var

Kaymakamlık konsere izin vermedi: Sanatçılar hakkında açılmış davalar var
Nusaybin'de 28 Temmuz’da düzenlenmek istenen Azad Bedran ile Zinar Sozdar konserine izin verilmedi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde belediyenin Mittani Kültür Merkezi bahçesinde düzenlemek istediği konsere izin verilmedi. 

28 Temmuz’da düzenlenmesi planlanan konsere sanatçılar Azad Bedran ve Zinar Sozdar katılacaktı.

Nusaybin Kaymakamlığı, belediyenin izin talebine, "Yapılan incelemeler sonucu talep edilen konser izni uygun görülmemiştir" diye cavap verdi.
 
Konsere izin verilmemesina gerekçe olarak sanatçılar hakkında daha önce çeşitli davaların açılmış olması gösterildi. Kaymakamlığın belediyeye gönderdiği yazıda şöyle denildi: "Evraklarda tertip komitesinin belirtilmediği ve konser verecek şahısların kimlik bilgileri verilmediği anlaşılmıştır. Konu ile ilgili konser verecek sanatçılardan Azad Bedran isimli şahsın verdiği konserlerden dolayı mahkumiyet cezası aldığı, diğer katılacak sanatçı Zinar Sozdar isimli şahsın ise çeşitli tarihlerde birçok yerde konser etkinliği düzenlediği, hakkında değişik davaların olduğu anlaşıldığı, yapılan incelemeler sonucu talep edilen konser izni uygun görülmemiştir."

 

Sanatçı Azad Bedran, yasağın hukuka aykırı olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Bu uygulama son zamanlarda birçok Kürt sanatçıya yapılıyor. Ben bunun bilinçli bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Kürt kültüründen ve müziğinden korktuklarını düşünüyorum. Çünkü bir yandan TRT devlet kanalında Kürtçe yayın yapacaksın, Kürtçe müziğe yer vereceksin, diğer yandan bir konseri komik bir gerekçe ile iptal edeceksin. Bu hem hukuk hem de demokratik ülke anlayışına ters olduğu gibi kanımca artık gülünecek bir durumdur. Çünkü bahsedilen adıma açılan davaların itiraz süreci ve istinaf süreci hala devam etmektedir. Yani kısaca gerekçe komediden ibarettir. Ben Nusaybin halkından özür dilerim çünkü o insanlar ve gençler özellikle orda konser vermemi çok istiyorlardı. Maalesef olmadı ama er ya da geç özgürce kültürlerimizi ve konserlerimizi vereceğimiz günlerin olacağını biliyorum."

İZMİR’DE İZİN VERİLİYOR DA NUSAYBİN'DE NİYE VERİLMİYOR

Azad Bedran, 21 Temmuz’da İzmir’de konser verdiğini hatırlatarak, "İzmir Kaymakamlığı ayrı Nusaybin Kaymakamlığı ayrı ülkelere mi ait?’ diye de sormak istiyorum" dedi. Azad Bedran, 12 Ağustos’ta Diyarbakır’da vereceği konser için gerekli izinlerin alındığına da dikkat çekti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar