Beytocan için Yeşil Sol Parti'den taziye mesajı: Mücadelemizde yaşayacak

Beytocan için Yeşil Sol Parti'den taziye mesajı: Mücadelemizde yaşayacak
Yayınlanma:
A+ A-
12 Eylül darbesinde tutuklanarak uzun süre cezaevinde kalan müzisyen Beytocan, kanser tedavisi gördüğü İsveç'te vefat etti. Yeşil Sol Parti, sanatçı için paylaştığı taziye mesajında, "Kürt sanatına yönelik çalışmaları hiçbir zaman unutulmayacak" yazdı.

Artı Gerçek - Uzun süredir İsveç'in Stockholm kentinde kanser tedavisi gören Kürt müzisyen Beytocan vefat etti. Yeşil Sol Parti de resmi sosyal medya hesabından müzisyen için taziye mesajı paylaştı

ANF'de yer alan habere göre; sanatçının ailesi ve dostları, 68 yaşındaki Beytocan’ın sabah saatlerinde Stockholm’de vefat ettiğini duyurdu.

Beytocan'ın Kürt sanatının mirasına yaptığı katkının vurgulandığı paylaşımda şu ifadeler yer aldı:

"Kürt sanatçı Beytocan'ın bu sabah ülkesinden uzakta sürgünde vefat ettiğini büyük bir acıyla duyduk. Ailesine, dostlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz. Yaşasın Kürt halkı!

O da yoldaşları gibi mücadele için çok bedel ödedi ve Kürt sanatının mirasına katkıda bulundu. Onun Kürt sanatına yönelik çalışmaları hiçbir zaman unutulmayacak ve devrimci tutumu mücadelemizde her zaman yaşayacaktır"

YAN MİRİN YAN DİYARBEKİR' ALBÜMÜ TÜRKİYE'DE YASAKLANDI

2000'li yılların başında yayınladığı Her Tişt Vire, Lo Dilo, Gula Zer adlı şarkılarıyla tanınan ve sanat kariyeri boyunca dört albüm çıkaran Beytocan'ın 'Yan mirin yan Diyarbekir' albümü 2003 yılında Türkiye'de yasaklandı.

Bir süre önce ağır bir ameliyat geçiren ve çenesinin bir kısmı sağ tarafından çıkarılarak, ayağından bir parça yerine konulan Beytocan, konuşmakta güçlük geçiyordu.

Müzisyen vefatından önce verdiği bir söyleşide imkansızlıklar içerisinde sanat çalışmaları yürüttüğünü anlattı.

12 EYLÜL DARBESİNDEN TUTUKLANDI

1955 yılında Amed’in Farqîn (Silvan) ilçesinde dünyaya gelen Beytocan, 12 Eylül 1980 askeri darbesi sırasında tutuklandı ve 15 yıl hapse mahkum edildi. 6,5 yıl cezaevinde kaldı ve 1987 yılında tahliye edildi.

Beytocan, 1990 yılında ilk müzik kasetini çıkarırken, bir yıl sonra 1991’de İsveç’e göç etmek zorunda kaldı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar