Kürt sanatçı Beytocan Stockholm’de defnedildi

Yayınlanma:
A+ A-
Kürt sanatçı Beytocan’ın cenazesi sevenleri tarafından Stockholm’de defnedildi. Sanatçı için Diyarbakır'da da taziye kuruldu.

Artı Gerçek - İsveç’in başkenti Stockholm’de 12 Eylül’de vefat eden Kürt sanatçı Beytocan, bugün Strandkyrkogården Mezarlığı’nda defnedildi. Beytocan’ın ailesi, sanatçı ve yazarların yanı sıra çok sayıda kişi cenaze merasimine katıldı.

Beytocan ve özgürlük mücadelesinde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Sevenleri, defin sırasında gözyaşlarına hakim olamadı. Törende Beytocan’ın fotoğrafları taşınırken çiçek ve Amedspor bayrağı mezarlığa bırakıldı.

Sanatçılar Armanc, Xemgîn Bîrhat, Necmedîn Xulamî ve Hesen Şerîf, töreden kısa bir konuşma yaptı. Sanatçılar, Kürt halkına ve Beytocan’ın sevenlerine başsağlığı diledi. Konuşmalarda, Beytocan’ın çalışmalarının önemine dikkat çekilerek, Kürt müziğindeki yerine vurgu yapıldı.Törenin sonunda sanatçılar, Beytocan’ın “Rinda Min” şarkısını seslendirdi.

DİYARBAKIR'DA DA TAZİYE KURULDU

Kürt sanatçı Beytocan’ın (Beytullah Güneri) ailesi tarafından memleketi Diyarbakır'da da taziye kuruldu. Sanatçının Kayapınar ilçesine bağlı Diclekent Mahallesi’nde bulunan Bediüzzaman Taziyeevi’nde taziyesi kabul ediliyor.

690x390cc-amd-14-09-2023-malbata-beytocan-sin-dani-amed2.jpg

Taziyeye sanatçının birçok yakını ve sevenleri katıldı. Sanatçının taziyesi yarın ve sonraki gün Amed’in Sûr ilçesinde bulunan Dicle Kültür Sanat Merkezi’nde kabul edilecek.

YAN MİRİN YAN DİYARBEKİR' ALBÜMÜ TÜRKİYE'DE YASAKLANDI

2000'li yılların başında yayınladığı Her Tişt Vire, Lo Dilo, Gula Zer adlı şarkılarıyla tanınan ve sanat kariyeri boyunca dört albüm çıkaran Beytocan'ın 'Yan mirin yan Diyarbekir' albümü 2003 yılında Türkiye'de yasaklandı.

Bir süre önce ağır bir ameliyat geçiren ve çenesinin bir kısmı sağ tarafından çıkarılarak, ayağından bir parça yerine konulan Beytocan, konuşmakta güçlük geçiyordu.

Müzisyen vefatından önce verdiği bir söyleşide imkansızlıklar içerisinde sanat çalışmaları yürüttüğünü anlattı.

12 EYLÜL DARBESİNDE TUTUKLANDI

1955 yılında Amed’in Farqîn (Silvan) ilçesinde dünyaya gelen Beytocan, 12 Eylül 1980 askeri darbesi sırasında tutuklandı ve 15 yıl hapse mahkum edildi. 6,5 yıl cezaevinde kaldı ve 1987 yılında tahliye edildi.

Beytocan, 1990 yılında ilk müzik kasetini çıkarırken, bir yıl sonra 1991’de İsveç’e göç etmek zorunda kaldı. (KÜLTÜR SANAT)

(MA)

Öne Çıkanlar