Lâle Müldür’ün şiirleri Ercan Arslan’ın resimleriyle buluştu

Lâle Müldür’ün şiirleri Ercan Arslan’ın resimleriyle buluştu
Yayınlanma:
A+ A-
Şair Lale Müldür ve ressam Ercan Arslan'ın üretimleri, 'Kadınesk' adlı kitapta buluştu. YKY etiketiyle çıkan kitaptaki şiirleri Müldür, Arslan'ın Berlin'deki atölyesinde geçen gecelerde yazmış.

Artı Gerçek - Lâle Müldür’ün şiirleriyle Ercan Arslan’ın resimlerinden oluşan Kadınesk Yapı Kredi Yayınları şiir dizisinden çıktı. Kadınesk adıyla yayımlanan kitaptaki şiirler Lâle Müldür’ün 2016 baharında Berlin’de Ercan Arslan ile karşılaşmasından bir gün sonra, ressamın atölyesinde geçen gecelerde yazılmış.

Lâle Müldür, sunu yazısında şiir-resim buluşmasını şöyle değerlendiriyor: “Şiir ve resim başka bir şey. Kendinin binlerce mil ötesine gidebiliyorsun. Bu resimlerde, tıpkı iyi müziğin tanımında olduğu gibi, aynı zamanın içinde tekrar eden bir ritim var. Bütün etüt boyunca bu müziğin içinde gidip geliyor, sallanıyordum. Ercan Arslan’ın resimlerindeki ritmi yakalayıp müziğinde gezindiğimde aynı yalpalanma duygusuna kapılıyordum. Bir müziği devreder gibiydim. Yıldızella burada işte.

312687-9789750854682-001.jpg

LALE MÜLDÜR KİMDİR?

1956 yılında Aydın’da doğdu. Liseyi Robert Kolej’de bitirdi. Şiir bursu alarak Floransa’ya gitti. Türkiye’ye geri dönerek birer yıl ODTÜ Elektronik ve Ekonomi bölümlerine devam etti. 1977’de İngiltere’ye gitti. Manchester Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden lisansını, Essex Üniversitesi Edebiyat Sosyolojisi Bölümü’nden master derecesini aldı. 1983-1987 yılları arasında Brüksel’de yaşadı.

İlk şiirleri 1980’de Yazı ve Yeni İnsan dergilerinde çıktı. Gösteri, Defter, Şiir Atı, Oluşum, Mor Köpük, Yönelişler, Sombahar dergilerinde birçok şiir ve yazısı yayınlandı. Şiirlerinden bazıları bestelendi ve filmlerde kullanıldı.

Şiirlerinden bir seçki ‘Water Music’ adıyla Dublin’de yayınlandı (Poetry Ireland, 1998). Fransız ressam Colette Deblé’nin resimleri üzerine yazdığı şiirlerse Fransız Enstitüsü’nden ‘Yağmur Kızı Böyle Diyor’ adıyla Fransızca olarak yayınlandı. Bir dönem Radikal gazetesinde yazdı. Yurt dışındaki birçok toplantıya Türkiye’yi temsilen katıldı.

ERCAN ARSLAN KİMDİR?

Ercan Arslan 1969'da doğdu. 1980'den beri Berlin'de yaşıyor.

1992-1994 yıllarında Londra'da resim okudu. Uzun yıllar çeşitli Almanca edebiyat ve sanat dergileri çıkarttı.

1984 yılından bu yana Frankurt-Oder, Londra, Berlin, Utrecht, İstanbul gibi bir çok şehide 70'in üzerinde sergi açtı.

1996'dan beri Performance, Land-Art gibi çeşitli sanat eylemleri yapıyor. Resim çalışmalarının yanı sıra 1994'den beri yoğun bir şekilde taş heykel çalışmakta. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar