Mabel Matiz, GQ Türkiye ödüllerinde sansüre uğradığını duyurdu

Mabel Matiz, GQ Türkiye ödüllerinde sansüre uğradığını duyurdu
Sanatçı Mabel Matiz, GQ Türkiye ödüllerinde yapması planlanan ödül takdiminin ‘Karakol’ şarkısına çektiği klip nedeniyle son anda değiştirildiğini ve kendisine haber verilmediğini açıkladı.

Artı Gerçek- Şarkıcı Mabel Matiz, ‘Karakol’ şarkısına çektiği klibin sansürlenmesine dair haberler ve sonrasında yaşanan gelişmeler nedeniyle GQ Türkiye ödüllerinde kendisinin takdim etmesi planlanan ödül için sahneye başkasının çağırıldığını duyurdu. Matiz, daha öncesinde kendisine haber verilmediğini, maruz kaldığı sansürü, ödül gecesinde öğrendiğini belirtti.

Popüler erkek dergisi GQ Türkiye’nin 2022 yılında başarıları ve stilleriyle dikkat çeken kadınlar ve erkeklerin seçildiği ‘Men of The Year’ ödülleri dün gece düzenlenen törende sahiplerini buldu.

'ÖDÜL SIRASINDA SAHNEYE BAŞKASI ÇAĞRILDI'

Matiz’in Twitter’dan paylaştığı açıklamaya göre, yaklaşık bir buçuk ay önce GQ Türkiye ekibi tarafından sanatçıyla iletişime geçilerek gecede ödüllerden birini takdim etmesi teklif edildi.

Teklifi kabul ettiğini ve karşılıklı teyit edildiğini anlatan Matiz, ödül sırasında sahneye başka birinin çağrıldığını söyledi.

'DEĞİŞİKLİĞİ BİLDİRME NEZAKETİ BİLE GÖSTERİLMEDİ'

Konu hakkında GQ Türkiye ekibinden bilgi sahibi birine ulaştığını anlatan sanatçı, " ‘Karakol’ klibiyle ilgili sansür haberleri ve yoğun gündem sebebiyle GQ Türkiye ekibinin son gün benle ilgili takdimden vazgeçtiğini, gün boyu kendi içlerinde bunu görüştüklerini birinci ağızdan öğrendim. Ne yazık ki bana son andaki bu değişikliği bildirme nezaketi bile gösterilmemişti” ifadelerini kullandı

Matiz açıklamasının devamında ise şu ifadeleri kullandı:

“Böyle şeyler ara ara oldu, bunlar beni yolumdan, oluşumdan döndürmedi. Döndürmez de. Büyütmemeyi ve yola devam etmeyi hep düstur edindim. Ödül takdim edip etmemek de zaten bir mesele değil.

Ancak ana teması ‘co-exist’ yani ‘bir aradalık’ olan, uzun uzun ‘bir aradalık’ konuşmalarının yapıldığı, sponsorlarla dolup taşmış bir gecede şahsıma yapılan bu nezaketsizliği ve ayrımcılığı yine de paylaşmak, kamuoyunun takdirine sunmak istedim. Sansürün kendisini de, olayın geneline hasıl olan dev iletişimsizliği de son derece yanlış ve nezaketsiz buluyorum.

Bizler ancak birbirimizin varlığını kabul ederek, birbirimizi anlamaya çalışarak, birbirimize el uzatarak bir arada olabileceğiz. Ancak o zaman güzel, ferah, daha aydınlık bir yere varabileceğiz. Birbirimizi yok sayarak, birbirimize haksızlık ederek değil. Hayatın her anında bu bilince ihtiyacımız var.”

GQ TÜRKİYE: 'ÖZÜR DİLERİZ'

GQ Türkiye ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada sansürü 'talihsizlik' olarak nitelendirdi. Açıklamada, "Yaşanan talihsizlikte, ifade edildiği şekilde bir kastımız olmasa da son derece nazik bir dille organizasyondan kaynaklanan hatamızı ortaya koyan Sevgili Mabel Matiz'i üzdüğümüz için özür dileriz. Bize her daim ilham veren Mabel'i anıyoruz, bir arada, güzel ve aydınlık bir gelecek hayalini paylaşıyoruz" ifadeleri yer aldı.

NE OLMUŞTU?

Matiz, Temmuz ayının başında "Karakol" isimli şarkısını yayımlamıştı. Klibinin yayınlanmasının ardından ise LGBTİ karşıtları tarafından hedef gösterilmiş ve nefret söylemlerine maruz kalmıştı.

RTÜK'ün de kliple ilgili olarak müzik kanallarını tek tek aradığı ve "yayımlamamaları" konusunda baskı yaptığı bildirilmişti.

Linç mesajlarının yanı sıra sanatçıya destek verenler de olmuştu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar