Marquez'in başyapıtı Yüzyıllık Yalnızlık'ın dizi uyarlamasından ilk fragman

Marquez'in başyapıtı Yüzyıllık Yalnızlık'ın dizi uyarlamasından ilk fragman
Netflix, Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez'in romanı Yüzyıllık Yalnızlık'ın dizi uyarlamasından tanıtım fragmanı paylaştı. Kolombiya'da çekilen dizinin yapımcıları arasında yazarın oğulları Rodrigo Garcia ve Gonzalo García Barcha da yer alıyor.

Artı Gerçek- Nobel ödüllü, gazeteci yazar Gabriel Garcia Marquez namıdiğer 'Gabo'nun kült romanı Yüzyıllık Yalnızlık diziye uyarlandı.

Netflix 2019'da duyurduğu diziden ilk fragmanı paylaştı. Yapımcı kadrosunda Marquez'in ailesinin de yer aldığı, Laura Mora ve Alex García López'in yönettiği dizi İspanyolca çekildi. Ayrıca dizinin tamamı yazarın çocukluğunun geçtiği Kolombiya'da çekildi.

'KIRMIZI PAZARTESİ' FİLME UYARLANMIŞTI

Yazarın 1981 yılında yayımlanan, büyülü gerçekçilik akımından öğeler taşıyan ve 1982 yılında Nobel Edebiyat Ödülü kazanan kısa roman Kırmızı Pazartesi de 1987 yılında Francesco Rosi yönetmenliğinde sinemaya uyarlanmıştı.

YEDİ NESLE YAYILAN HİKAYE

1927 doğumlu Kolombiyalı yazar, kalabalık bir ailenin en büyük çocuğu olarak dünyaya geldi. Hukuk eğitimini yarıda bırakarak gazetecilik yapmaya başlayan yazar, kariyeri boyunca çeşitli ülkelerde, şehirlerde yaşadı. 1982 Nobel Edebiyat ödülünü alan Marquez'in 1967'de yayımlanan ve 50 milyondan fazla satan kitabı Yüzyıllık Yalnızlık, José Arcadio Buendía’nın gördüğü bir düş sonrası nehir kenarında Macondo adından bir kasaba kurması ve Buendia ailesinin yedi nesle yayılan hikayesini anlatıyor.

'KİTAP HAKKINDA DÜŞÜNMEK ON BEŞ YILIMI ALDI'

Yüzyıllık Yalnızlık kitabının Seçkin Selvi çevirisiyle Can Yayınları'ndan çıkan 27. baskısının arka kapağında Marquez şunları söylüyor:

"Yüzyıllık Yalnızlık'ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. Çok kasvetli kocaman bir evde, toprak yiyen bir kız kardeş, geleceği sezen bir büyükanne ve mutlulukla çılgınlık arasında ayrım gözetmeyen, adları bir örnek bir yığın hısım akraba arasında geçen çocukluk günlerimi sanatsal bir dille ardımda bırakmaktı amacım.

Yüzyıllık Yalnızlık'ı iki yıldan daha kısa bir sürede yazdım. Ama yazı makinemin başına oturmadan önce bu kitap hakkında düşünmek on beş, on altı yılımı aldı." (KÜLTÜR SANAT)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar