Michelangelo'nun 'gizli odası' ziyarete açılıyor

Michelangelo'nun 'gizli odası' ziyarete açılıyor
Michelangelo'nun Floransa'daki Medici Şapelleri'nde 48 yıl önce keşfedilen ve "gizli sığınağı" olarak tanımlanan odası, halka açılmaya hazırlanıyor. Aynı anda sadece 4 kişinin ziyaret edebileceği oda 15 Kasım 2023-30 Mart 2024 arasında ziyarete açılacak.

Artı Gerçek - Rönesans dönemine damgasını vuran İtalyan ressam, mimar, şair ve heykeltıraş Michelangelo'nun Floransa'daki Medici Şapelleri'nde 48 yıl önce keşfedilen ve "gizli sığınağı" olarak tanımlanan odası, halka açılmaya hazırlanıyor.

Duvarlarında Michelangelo'ya atfedilen bazı karakalem çizimlerin olduğu belirtilen oda, 15 Kasım 2023-30 Mart 2024 arasında önceden rezervasyon yapanların ziyaretine açılacak. Odaya aynı anda sadece 4 kişi girebilecek.

ODANIN ZİYARETÇİ KONTENJANI 100 KİŞİYLE SINIRLI, ZİYARET SÜRESİ 15 DAKİKA

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, odaya alınacak ziyaretçi sayısı haftalık 100'le sınırlı olacak ve odada kalış süresi 15 dakikadan uzun olmayacak.

1475-1564 yıllarında yaşayan Michelangelo'nun, dönemin Papası 7. Klement'in öfkesinden kaçmak için bu odayı kendisine yaptığı ve bir süre burada kaldığı ileri sürülmüştü.

Gizli oda, 1975'te yapılan restorasyon sırasındaki temizlik çalışmalarında keşfedilmiş ve dönem dönem ziyaretçi kabulüne açılmıştı.

Michelangelo'nun gizli odası, 1975 öncesinde ise Medici Şapelleri’nin altında depo olarak kullanılmıştı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar