Moda Sahnesi'nden Bakan Ersoy'a tepki: Neden bir tiyatroyu hedef gösterdiniz?

Moda Sahnesi'nden Bakan Ersoy'a tepki: Neden bir tiyatroyu hedef gösterdiniz?
Yayınlanma:
A+ A-
Moda Sahnesi, Bakan Ersoy'un tiyatroya devlet desteği verilmemesi konusunda Meclis'te savunduğu gerekçenin gerçeği yansıtmadığını söyledi, "Gerçekleri neden tahrif ettiniz" diye sordu.

Artı Gerçek- Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bütçe görüşmelerinde Moda Sahnesi'ne neden devlet desteği verilmediği sorusuna, "başvuru şartlarına uymamak" yanıtını verdi. Moda sahnesi ise bu yanıt karşısında bakanın gerçekleri tahrif ettiğini söyleyerek, destek vermeme gerekçesi olarak Bakanlığın "Moda Sahnesi'nin tiyatro sanatına katkısının olmadığı"nı savunduğunu hatırlattı.

Mahkemenin bu işlemi hukuka uygun görmediğini vurgulayan Moda Sahnesi, Bakan Ersoy'a "Bu durumdan haberiniz var mıydı? Varsa neden gerçekleri tahrif ettiniz ve bir tiyatroyu hedef gösterdiniz, yoksa da neden o koltuktasınız" sorularını yöneltti.

Açıklamanın tamamı şöyle:

"Atanmış Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, geçmişte olduğu gibi bugün de gerçekleri tahrif etmeye devam ediyor.

Bütçe görüşmelerinde, kendisine sorulan "Moda sahnesi neden devlet desteğinden yararlandırılmadı” sorusunu, doğruları gizleyerek
cevaplamış ve şöyle demiş: "Biz burada tamamen tarafsız konumdayız. Bir firma (kastedilen modă sahnesi), bir tiyatro, başvuru şartlarına
uymamak için ısrar ederse, şartları yerine getirmezse, teknik olarak oradan geçme şansı yok, kişiye özel bizim kuralları değiştirme lüksümüz
yok, herkese eşit kuralların işletilmesi lazım.”

Moda Sahnesi'nin başvurusunda herhangi bir eksiklik ve usulsüzlük yok; bakanlık dosyayı kabul etmiş, destekten men gerekçesi için 8. maddeye sığınmaya çalışmış, Moda Sahnesi'nin tiyatro sanatına katkısının olmadığını savlamıştır.

Moda sahnesi olarak Kültür Bakanlığının bu hukuksuz kararını yargıya taşımıştık ve T.C Ankara 17. İdare Mahkemesi'nin Eylül 2022'deki kararı
şöyle: " Bu durumda Kültür ve Turizm Bakanlığınca Yerel Yönetimlerin, Derneklerin, Vakıfların ve Özel Tiyatroların Projelerine Yapılacak yardımlarda, Yönetmelikte belirtilen ve yukarıda yer verilen değerlendirme ölçütleri çerçevesinde projelerin objektif olarak değerlendirmesi yapıldıktan sonra destekten yararlandırılmasına karar verilenlerin, hangi gerekçe ile yararlandırılmadıklarının somut ve net bir şekilde ortaya konulması gerekirken değerlendirme ölçütlerine göre bir değerlendirme yapılmasının ve davacının destekten yararlandırılmasına ilişkin somut gerekçeler ortaya konulmadan salt takdir yetkisine dayalı olarak tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uygunluk görülmemiştir."

'GERÇEKLERİ NEDEN TAHRİF ETTİNİZ?'

Bu karar usulsüzlüğü yapanın Moda sahnesi değil, Kültür ve Turizm Bakanlığı olduğunu açık bir biçimde kanıtlamıştır. Bakan Bey'in bu
kararı dikkatlice okumasında fayda var, hata yapmaması için. Şimdi Bakana soruyuz: Bu durumdan haberiniz var mıydı? Varsa neden
gerçekleri tahrif ettiniz ve bir tiyatroyu hedef gösterdiniz, yoksa da neden o koltuktasınız."

NE OLMUŞTU?

Moda Sahnesi, geçen yıl temmuz ayında Dostoyevski’nin “Yeraltından Notlar” eseri ile Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nce özel tiyatrolara verilen devlet desteğine başvurmuştu.

Bakanlık, Moda Sahnesi’ne 5 Ekim 2021’de verdiği yanıtta, özel tiyatroların projelerine yapılacak yardımlara ilişkin yönetmeliğin 8. maddesini gerekçe göstererek yardıma uygun olmadığını iletmişti. Moda Sahnesi de Kültür Bakanlığı’nın kararını yargıya taşımıştı.

Ankara 17. İdare Mahkemesi, Kültür Bakanlığı’nın devlet desteğine müracaat eden fakat ret cevabı alan Moda Sahnesi’nin başvurusunu değerlendirmiş, Mahkeme heyeti Kültür Bakanlığı’nın kararını hukuka aykırı bulmuştu. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar