Moda sektöründe 'uzay çağının' öncüsü Paco Rabanne 88 yaşında öldü

Moda sektöründe 'uzay çağının' öncüsü Paco Rabanne 88 yaşında öldü
Yayınlanma:
A+ A-
Kullandığı materyaller ve 60'lı yılların uzay yarışından aldığı ilhamla bir dönemin modasını şekillendiren ünlü İspanyol tasarımcı Paco Rabanne 88 yaşında öldü. Rabanne'ın giydirdiği ünlü isimler arasında Jane Fonda ve Audrey Hepburn de bulunuyordu.

Artı Gerçek - Moda sektöründe 'uzay çağını' başlatan ikonik tasarımcı Paco Rabanne 88 yaşında öldü. Kendisiyle aynı ismi taşıyan markasıyla 1960'lı yılların modasına yön veren Rabbanne, 'Uzay Çağı' akımının öncülerinden biriydi. Paco Rabanne Moda Grubu'na bağlı olan İspanyol firması Puig'in ünlü ismin ölümünü duyurduğu açıklamada, "Sadece bir Rabanne var. Ölümünün ardından onun çağdaş moda üzerindeki muazzam etkisini bir kez daha hatırladık" denildi.

60'lı yılların 'uzay yarışından' ilham alan İspanyol tasarımcı, sofistike astronot kostümlerine, transparan elbiselere, deri şortlara ve tamamı altın plakadan hazırlanan askılı elbiselere imza attı. Moda sektöründe kullandığı değişik materyallerle öne çıkan Rabanne, kağıt, renkli yapışkan bantlar, yarı saydam plastik, parlak alüminyum ve soğuk zincirler kullanarak tasarladığı kıyafetlerle bir dönemin öncülerinden oldu.

Daha sonra kariyerine kendi markasıyla devam etmeye karar veren tasarımcı, Audrey Hepburn ve Jane Fonda gibi ünlü yıldızların filmlerinde giydikleri kostümlere de imza atmıştı. 18 Şubat 1943 doğumlu olan Rabanne'ın asıl adı Francisco Rabaneda Cuervo'ydu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar